loader

Przeglądowa historia zespołu The Beatles

Historia najsłynniejszych synów Liverpoolu, The Beatles, jest całkiem niezła. Od ich pierwszych spotkań, tras koncertowych po świecie i późniejszego rozpadu; czytaj dalej, aby zagłębić się w krótką relację o najsłynniejszym zespole na świecie.

Wczesna historia i rezydencja w Hamburgu

Niewiele wiedzieliśmy o tym, że muzyczny świat zaraz się odwróci, gdy 15-letni Paul McCartney poznał 16-letniego Johna Lennona w 1957 roku. Lennon, w swoim zespole skiffle'owym The Quarrymen, zaprosił McCartney'a do zespołu na gitarze rytmicznej, a później zaprosił George'a Harrisona i oryginalnego basistę Stuarta Sutcliffe'a.

Po serii koncertów w Liverpoolu, pierwszy menadżer The Beatles, Allan Williams (pierwotny właściciel lokalnego lokalu The Jacaranda) zaaranżował dla zespołu rezydencję w Hamburgu, gdzie do zespołu dołączył oryginalny perkusista Beatlesów, Pete Best. W 1961 roku Sutcliffe opuścił zespół, a na basie zastąpił go McCartney. W następstwie krytyki, Best zostałby zastąpiony przez młodego Ringo Starra rok później.

Popularność Wielkiej Brytanii i pierwszy singiel

Kiedy The Beatles wrócili do Wielkiej Brytanii w 1961 roku po kilku występach w Hamburgu, znaleźli się na czele stale rozwijającej się sceny Merseybeat. Po serii koncertów w The Cavern Club, zostali zauważeni przez Briana Epsteina, który później, w 1962 roku, został oficjalnym menedżerem zespołu. Początkowo odrzucony przez Decca Records, Epstein podpisał kontrakt z wytwórnią Parlophone firmy EMI, a w czerwcu rozpoczął pierwszą sesję nagraniową w Abbey Road Studios.

W październiku tego samego roku, pierwszy singiel The Beatles "Love Me Do" osiągnął szczyt na 17 miejscu na wykresie Record Retailer. Zespół powróciłby do Hamburga na piątą i ostatnią rezydencję, zanim wróciłby do domu z nowym wyglądem i obietnicą, że będzie bardziej poważnie traktował swoją muzykę. Byli poważni, ponieważ w ciągu ośmiu lat wydaliby 12 studyjnych płyt LP.

Zobacz także: Tekst piosenki The Beatles "Love Me Do"

Beatlemania

W 1963 roku, ostro ubrani Beatlesi nagraliby swój pierwszy LP Please Please Me, ryczący sukces w Wielkiej Brytanii, osiągając pierwsze miejsce na listach przebojów. Następnie odbyły się obszerne europejskie trasy koncertowe, podczas których tysiące fanów wypełniło ulice poza lokalami w nocy. Reakcja na zespół została nazwana Beatlemanią. W 1964 roku miała miejsce "British Invasion", a The Beatles po raz pierwszy uderzyli w USA. Ed Sullivan Show gościł ich pierwszy występ w telewizji amerykańskiej, który był punktem orientacyjnym dla zespołu i był oglądany przez około 73 miliony widzów w Stanach.

Szybki sukces Beatlesów i rosnąca baza fanów w Ameryce sprawiły, że utrzymali oni pięć pierwszych miejsc w Billboard Top 100, który do dziś jest rekordem. Wśród tras koncertowych, The Beatles znaleźli czas na nagranie z A Hard Day's Night i Beatles For Sale wydanymi w drugiej połowie 1964 roku.

The Beatles odniosą trwały sukces w Ameryce, gdzie 15 sierpnia 1965 roku po raz pierwszy na stadionach odbędą się koncerty z muzyką na żywo, w tym występ na Shea Stadium w rekordowym na świecie tłumie 55.600 osób. Po czterech latach ciągłego nagrywania, tras koncertowych i ponad 1400 występów na żywo, zespół zaczął wreszcie zbierać swoje żniwo w Candlestick Park w San Francisco w sierpniu 1966 roku.

Lata studyjne

Nie mając w planach dalszych występów, The Beatles przenieśli się do studia z bardziej eksperymentalnym podejściem do swojej muzyki. Od końca lat 1966-1970 The Beatles nagrywali i wydawali kolejne sześć studyjnych płyt, zaczynając od Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. Po śmierci Briana Epsteina, pęknięcia w jedności zespołu zaczęły się pojawiać i sesje nagraniowe stały się trudne, a członkowie od czasu do czasu odchodzili i wracali.

Mimo to, The Beatles nadal zdołali zająć czołowe miejsce z czterema z sześciu swoich wydawnictw w tym okresie, osiągając szczytowy poziom 1 w Wielkiej Brytanii i pięć osiągając poziom 1 w USA.

Napięcia nadal były widoczne, a ich ostateczne wyniki miały być widoczne na dachach Apple Corps na Savile Row, w styczniu 1969 roku. Pod koniec roku, tuż przed ostatecznym rozpadem The Beatles w 1970 roku, ukazał się album Abbey Road, numer 1 na świecie.

Po rozpadzie The Beatles, 8 maja 1970 roku ukazał się ich finałowy album LP Let It Be, uznawany obecnie za przejmujący finał dla grupy, która wstrząsnęła światem.

Zobacz

Trudno nie zgodzić się z tym, że czas, w którym żyjemy możemy bez większej przesady określać mianem doby tabletów i smartfonów. Bezprzewodowa transmisja danych jest w związku z tym nie tylko coraz szybsza, ale i coraz łatwiejsza, a tym samym, staje się dla nas bardzo ważna. O prawdziwym „boomie” można, w związku z tym, mówić w kontekście głośników...

Każde miasto ma swoją ścieżkę dźwiękową, a jedną z najbardziej inspirujących perspektyw na odkrywanie nowego miejsca jest odkrywanie jego pulsu i historii kryjących się za jego unikalnym brzmieniem. Dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się miastom znanym z bogatego zaplecza muzycznego, którego rytmy można poczuć w drugim kroku na ich ziemi. Chociaż jest wiele muzycznych...

Spotify trafił do 113 milionów abonentów na koniec września, co oznacza wzrost o 31% w porównaniu z rokiem wcześniej, serwis strumieniowej transmisji muzyki powiedział poniedziałek w swoim raporcie za trzeci kwartał. Oznacza to, że Spotify pozostaje daleko w tyle za swoim najbliższym konkurentem, firmą Apple Music, która ostatnio zaktualizowała swoje statystyki dotyczące...