loader

Klucz dynamometryczny zegarowy

Pracując w warsztacie czy też w domu, zazwyczaj dokręcamy śruby polegając tylko i wyłącznie na swoim wyczuciu oraz oczywiście doświadczeniu. Często w efekcie tego zdarza się, że są one przykręcone za mocno, co objawia się przegięciem śruby i jej uszkodzeniem. By ustrzec się przed takimi błędami, warto zainwestować w klucz dynamometryczny.

Czym jest klucz dynamometryczny?

Klucz ten jest narzędziem, które wykorzystuje się do dokręcania oraz odkręcania połączeń śrubowych, z wykorzystaniem ściśle określonej siły, zwanej momentem. Dzięki kluczowi dynamometrycznemu, jesteśmy w stanie wybrać oraz dostosować moment. Śruby są wówczas dokręcane zgodnie ze specyfikacją, którą na produkcie zamieszcza producent. Takie klucze poleca się najbardziej tam, gdzie śruby są łączone przy pomocy części stalowych bądź też aluminiowych i gdzie potrzebna jest wysoka precyzja. Tak jest chociażby podczas napraw głowicy silnika.

Klucz zegarowy czy typu klik?

W przypadku kluczy dynamometrycznych zegarowych, wartość momentu siły jest wyrażana zazwyczaj poprzez miernik zegarowy. Jeśli moment zostaje osiągnięty, wówczas należy przestać używać siły na klucz. Takie klucze zegarowe są dość łatwe w użyciu i przede wszystkim szybkie, ale niezbyt dokładne. W tym przewyższają je klucze na klik, które mają skalę ustawianą w uchwycie. Gdy siła momentu jest osiągnięta, wówczas klucz daje sygnał dotykowy oraz dźwiękowy. Klucze dynamometryczne MATADOR mają elementy pomiarowe wykonane z wysokiej jakości stali sprężynowej i są obciążane one tylko w trakcie dokręcania. Dlatego też taki klucz po użyciu nie musi być resetowany i nadaje się od razu do wykonywania dalszych prac.

Ze świadectwem wzorcowania czy bez?

Zgodnie z DIN EN ISO 6789 klucze tego tymi są urządzeniami pomiarowymi, które w certyfikowanych firmach powinny podlegać kontroli. Świadectwo wzorcowania potwierdza, jaka jest dopuszczalna tolerancja, jaką może osiągnąć klucz dynamometryczny, gdy jest obciążany 5000 razy w najróżniejszych kierunkach i przy użyciu maksymalnej wartości. W zależności od tego z jakim kluczem dynamometrycznym mamy do czynienia, DIN EN ISO 6789 wymaga maks. tolerancji ±6% do ±4%. Po roku użytkowania lub 5000 zmianach obciążenia, należy wykonać rekalibrację klucza.

Jaki uchwyt?

Moment siły jest wykonywany poprzez napęd kwadratowy, który używa się w standardowych gniazdach lub poprzez uchwyt kwadratowy dla narzędzi wymienialnych. Gdy używa się narzędzia należy wziąć pod uwagę, że długość takiego narzędzia wtykowego odnosi się bezpośrednio do ustawionego pomiaru głębokości. W innym wypadku wyświetlone wartości oraz te które są ustawiane, trzeba dostosować z powodu występujących różnic długości.

Z zapisem danych?

Cyfrowe klucze dynamometryczne mają możliwość mierzenia momentu siły, za pośrednictwem miernika naprężenia, który jest przymocowany do pręta obrotowego. Przetwornik przekształca otrzymany sygnał w jednostkę mocy, a wartość jest ukazywana poprzez wyświetlacz cyfrowy. Na takim kluczu można ustawić różne granice, a cykle pomiarowe zapisać w pamięci wewnętrznej. Interfejs pozwala natomiast na podłączenie pamięci do komputera i odczytanie danych. Takie klucze są powszechne  w dokumentacji danych dot. produkcji.

Zobacz

Czym jest lampa stroboskopowa? Jest to narzędzie stosowane w mechanice samochodowej, przydatne i niezbędne zarówno dla sprawdzania, jak i regulowania momentu zapłonu w silnikach benzynowych. Regulacja momentu zapłonu jest niezwykle istotna, ponieważ ten parametr jest nie tylko odpowiedzialny za osiągi silnika, a również przyczynia się do jego żywotności. Przy tym podczas...

Ściągacz do końcówek drążków kierowniczych - cena Ceny ściągaczy do końcówek drążków kierowniczych różnią się w zależności od producenta, materiału, z którego są wykonane oraz od ich wielkości. Nie bez znaczenia pozostaje też kraj pochodzenia i dostępność akcesoriów. Ceny mogą wahać się od 17 zł do nawet  300 zł za cały komplet ściągaczy...

Klucz dynamometryczny to cieszące się bardzo dużą popularnością narzędzie znajdujące zastosowanie tak podczas dokręcania, jak i odkręcania połączeń śrubowych. Może być wykorzystywany w przypadku śrub, sprawdza się jednak równie dobrze w odniesieniu do nakrętek. Przydaje się przede wszystkim wtedy, gdy czynność, o której tu mowa, musi być wykonana z określoną siłą...