loader

Powłoka ceramiczna - czym się charakteryzuje?

Powłoka ceramiczna chroni lakier auta przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Jej trwałość zależy jednak od warunków eksploatacji. Czym więc jest i co daje w praktyce to zabezpieczenie karoserii? Czemu jej nałożenie może kosztować nawet aż 3000 zł?

Powłoka ceramiczna - jak to działa?

Powłoki ceramiczne, nałożone zewnętrznie na lakier sprawiają, że zostaje on zabezpieczony. Lakier nie stanowi bowiem stuprocentowej ochrony przed korozją, która może dotknąć niemal każdy samochód. Jeśli zatem chcemy chronić swoje auto, powinnyśmy zabezpieczyć karoserię dodatkowymi preparatami. Można wykorzystać w tym celu nakładanie wosku, preparatów polimerowych oraz wspomnianych powłok ceramicznych. Najbardziej trwałe są te ostatnie. Dzięki nim samochód wolniej się brudzi i jest łatwiejszy do mycia. 

Za małą buteleczkę preparatu do lakieru trzeba zapłacić ok. 150 złotych. Warsztaty, które mają wykonać usługę, wystawiają jednak kosztorys opiewający nawet na kilkaset lub kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy bowiem od wielkości pojazdu i stanu lakieru. Koszty mogą się również zwiększyć w momencie nałożenia powłoki ceramicznej na koła. 

Jak zabezpieczyć lakier samochodu?

Wszystkie preparaty do zabezpieczania karoserii samochodu mają swoje zalety i wady. Woski intensyfikują kolory i maskują mikrorysy. Niestety łatwo się zmywają. Powłoki ceramiczne zmywają sią wolniej, jednak nie upiększają lakieru. Powłoka nadaje lakierowi efekt odpychania wody. Jest on widoczny w momencie układania się wody na lakierze, która tworzy duże krople i spływa wraz z zabrudzeniami. Dlatego też powłoki ceramiczne składają się z dwóch warstw. Pierwszą z nich jest warstwa zasadnicza, a drugą preparat wygładzający i upiększający. Można nałożyć je również oddzielnie, ale najlepszy efekt będzie osiągnięty tylko podczas użycia kompletu preparatów. 

Jak nakłada się powłoki ceramiczne i czemu ta usługa jest stosunkowo droga?

Powłokę ceramiczną nakłada się na dokładnie umyty i odtłuszczony lakier. W zestawie preparatu znajduje się odtłuszczacz. Dlaczego więc ta nieskomplikowana usługa kosztuje czasem nawet 2-3 tysiące złotych? Dzieję się tak, ponieważ powłoka ceramiczna sama w sobie nie jest widoczna i nie poprawia wyglądu auta. Aby efekt był zauważalny, lakier przed nałożeniem powłoki ceramicznej musi być pozbawiony wszelkich zarysowań. Należy go zatem dobrze wypolerować, co wymaga czasu i odpowiednich umiejętności. Powłokę ceramiczną można również nałożyć samodzielnie w domu i zaoszczędzić na kosztach profesjonalnej usługi. Niestety taki zabieg nie zmieni wyglądu nieświeżego lakieru. Warto więc powierzyć swoje auto wykfalifikowanemu warsztatowi. 

 Nakładanie powłoki ceramicznej krok po kroku

 prócz odpowiednich preparatów do samodzielnego nałożenia powłoki ceramicznej trzeba dysponować nowymi, czystymi szmatkami z mikrofibry oraz gąbkowymi aplikatorami. Kilka kropel produktu nalewamy na apliaktor i nakładamy na mały fragment karoserii. Czekamy ok. 15-30 sekund i delikatnie ścieramy miękką szmatką. Czynność powtarzamy na kolejnych fragmentach karoserii. Należy usunąć dokładnie wszystkie smugi, ponieważ po utwardzeniu będą one widoczne, aż do czasu spolerowania powłoki. Powłoka utwardza się od jednej godziny do kilku. Następnie możemy nałożyć warstwę spływacza. Po utwardzeniu drugiej warstwy zabieg jest ukończony. 

Na ile wystarcza powłoka ceramiczna? 

Czas trwałości powłoki ceramicznej jest zależny od warunków, jakie zapewniamy lakierowi. Jeśli myjemy samochód twardymi szczotkami i alkalicznymi pianami do myjek ciśnieniowych, powłoka ceramiczna zmyje się szybciej. Do mycia tak zabezpieczonego lakieru wystarczy czyszczenie go wodą i gąbką z niewielką ilością dobrego szamponu o odpowiednim pH.  

Podsumowanie

Powłoka ceramiczna jest niezwykle przydatna w przypadku ciemnych lakierów, na których widoczne są nawet najmniejsze zarysowania. Dobrym pomysłem jest wykonanie zabiegu na fabrycznie nowym aucie. Wtedy usługa nie jest tak droga, jak w przypadku używanych samochodów, których lakier trzeba najpierw odpowiednio spolerować. W przypadku tańszych aut warto nałożyć powłokę ceramiczną samodzielnie. Choć ta czynność wymaga dokładności, nie jest trudna w wykonaniu. 

https://sklep.motogo.pl/

Zobacz

Obróbka CNC znana też jako obróbka metali z wykorzystaniem skrawania pozwala nie tylko na zmianę kształtów, ale także właściwości fizycznych i chemicznych metali. To obecnie przykład najpopularniejszej z metod ich obrabiania. Można ją podzielić na kilka rodzajów, mamy więc do czynienia z obróbką cieplną, mechaniczną skrawaniem, cieplno-chemiczną oraz plastyczną. Każda...

I w tym roku zaczyna się walka o jeden z tych kredytów, które w minionych latach cieszyły się szczególną popularnością wśród przedsiębiorców. To jeden z największych przebojów wśród tych instrumentów, których zdanie polega na finansowanie firm. Trudno nie zauważyć tego, że żadne inne działanie nie rozpalało wyobraźni tak mocno, jak „kredyt technologiczny”...

Gdy kupujemy nowy telefon, w pakiecie przeważnie znajduje się nie tylko ładowarka, ale również kabel USB. W zdecydowanej większości przypadków są to produkty oryginalne, przygotowane przez producenta telefonu komórkowego. Każdy z nas doskonale zdaje sobie jednak sprawę z tego, że przewody mają to do siebie, że stosunkowo szybko się zużywają zwłaszcza, jeśli mamy tendencję...