loader

Powłoka ceramiczna - czym się charakteryzuje?

Powłoka ceramiczna chroni lakier auta przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Jej trwałość zależy jednak od warunków eksploatacji. Czym więc jest i co daje w praktyce to zabezpieczenie karoserii? Czemu jej nałożenie może kosztować nawet aż 3000 zł?

Powłoka ceramiczna - jak to działa?

Powłoki ceramiczne, nałożone zewnętrznie na lakier sprawiają, że zostaje on zabezpieczony. Lakier nie stanowi bowiem stuprocentowej ochrony przed korozją, która może dotknąć niemal każdy samochód. Jeśli zatem chcemy chronić swoje auto, powinnyśmy zabezpieczyć karoserię dodatkowymi preparatami. Można wykorzystać w tym celu nakładanie wosku, preparatów polimerowych oraz wspomnianych powłok ceramicznych. Najbardziej trwałe są te ostatnie. Dzięki nim samochód wolniej się brudzi i jest łatwiejszy do mycia. 

Za małą buteleczkę preparatu do lakieru trzeba zapłacić ok. 150 złotych. Warsztaty, które mają wykonać usługę, wystawiają jednak kosztorys opiewający nawet na kilkaset lub kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy bowiem od wielkości pojazdu i stanu lakieru. Koszty mogą się również zwiększyć w momencie nałożenia powłoki ceramicznej na koła. 

Jak zabezpieczyć lakier samochodu?

Wszystkie preparaty do zabezpieczania karoserii samochodu mają swoje zalety i wady. Woski intensyfikują kolory i maskują mikrorysy. Niestety łatwo się zmywają. Powłoki ceramiczne zmywają sią wolniej, jednak nie upiększają lakieru. Powłoka nadaje lakierowi efekt odpychania wody. Jest on widoczny w momencie układania się wody na lakierze, która tworzy duże krople i spływa wraz z zabrudzeniami. Dlatego też powłoki ceramiczne składają się z dwóch warstw. Pierwszą z nich jest warstwa zasadnicza, a drugą preparat wygładzający i upiększający. Można nałożyć je również oddzielnie, ale najlepszy efekt będzie osiągnięty tylko podczas użycia kompletu preparatów. 

Jak nakłada się powłoki ceramiczne i czemu ta usługa jest stosunkowo droga?

Powłokę ceramiczną nakłada się na dokładnie umyty i odtłuszczony lakier. W zestawie preparatu znajduje się odtłuszczacz. Dlaczego więc ta nieskomplikowana usługa kosztuje czasem nawet 2-3 tysiące złotych? Dzieję się tak, ponieważ powłoka ceramiczna sama w sobie nie jest widoczna i nie poprawia wyglądu auta. Aby efekt był zauważalny, lakier przed nałożeniem powłoki ceramicznej musi być pozbawiony wszelkich zarysowań. Należy go zatem dobrze wypolerować, co wymaga czasu i odpowiednich umiejętności. Powłokę ceramiczną można również nałożyć samodzielnie w domu i zaoszczędzić na kosztach profesjonalnej usługi. Niestety taki zabieg nie zmieni wyglądu nieświeżego lakieru. Warto więc powierzyć swoje auto wykfalifikowanemu warsztatowi. 

 Nakładanie powłoki ceramicznej krok po kroku

 prócz odpowiednich preparatów do samodzielnego nałożenia powłoki ceramicznej trzeba dysponować nowymi, czystymi szmatkami z mikrofibry oraz gąbkowymi aplikatorami. Kilka kropel produktu nalewamy na apliaktor i nakładamy na mały fragment karoserii. Czekamy ok. 15-30 sekund i delikatnie ścieramy miękką szmatką. Czynność powtarzamy na kolejnych fragmentach karoserii. Należy usunąć dokładnie wszystkie smugi, ponieważ po utwardzeniu będą one widoczne, aż do czasu spolerowania powłoki. Powłoka utwardza się od jednej godziny do kilku. Następnie możemy nałożyć warstwę spływacza. Po utwardzeniu drugiej warstwy zabieg jest ukończony. 

Na ile wystarcza powłoka ceramiczna? 

Czas trwałości powłoki ceramicznej jest zależny od warunków, jakie zapewniamy lakierowi. Jeśli myjemy samochód twardymi szczotkami i alkalicznymi pianami do myjek ciśnieniowych, powłoka ceramiczna zmyje się szybciej. Do mycia tak zabezpieczonego lakieru wystarczy czyszczenie go wodą i gąbką z niewielką ilością dobrego szamponu o odpowiednim pH.  

Podsumowanie

Powłoka ceramiczna jest niezwykle przydatna w przypadku ciemnych lakierów, na których widoczne są nawet najmniejsze zarysowania. Dobrym pomysłem jest wykonanie zabiegu na fabrycznie nowym aucie. Wtedy usługa nie jest tak droga, jak w przypadku używanych samochodów, których lakier trzeba najpierw odpowiednio spolerować. W przypadku tańszych aut warto nałożyć powłokę ceramiczną samodzielnie. Choć ta czynność wymaga dokładności, nie jest trudna w wykonaniu. 

https://sklep.motogo.pl/

Zobacz

Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego ochrona lakieru samochodu jest tak istotna. Twoje auto jest inwestycją, którą warto chronić przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych, zanieczyszczeń drogowych i promieniowania UV. Wosk naturalny do samochodu może stanowić doskonałe rozwiązanie, by zapewnić trwałą ochronę i piękny wygląd pojazdu. Dlaczego warto postawić na wosk...

Kompaktowe systemy stereo, zwane też wieżami hi-fi, są bardzo popularne. Jednostka centralna w takim zestawie zawiera wzmacniacz, który zasila dwa głośniki. Tego typu system audio może odtwarzać płyty CD, a także pliki MP3 pobrane z przenośnych pamięci flash. Jakie inne funkcje są w stanie zaoferować wieże hi-fi? W naszym rankingu znalazły się różnorodne modele, które...

​Twój smartfon, smartwatch oraz słuchawki nie mają z Tobą lekko? Nie dajesz im chwili wytchnienia, korzystasz ze wszystkich funkcji i możliwości? Nie masz czasu na długie ładowanie? Szybkie ładowarki bezprzewodowe Samsung mogą być wyjściem z sytuacji! Ładuj wygodnie jak chcesz i kiedy chcesz! Często sięgasz do smartfona by sprawdzić powiadomienia, przejrzeć media...