loader

Obróbka skrawaniem CNC i jej charakterystyka

Obróbka CNC znana też jako obróbka metali z wykorzystaniem skrawania pozwala nie tylko na zmianę kształtów, ale także właściwości fizycznych i chemicznych metali. To obecnie przykład najpopularniejszej z metod ich obrabiania. Można ją podzielić na kilka rodzajów, mamy więc do czynienia z obróbką cieplną, mechaniczną skrawaniem, cieplno-chemiczną oraz plastyczną. Każda ma swoją specyfikę i pewne możliwości zastosowania, o których nie można mówić w odniesieniu do innych rozwiązań.

Gdy mamy do czynienia z obróbką cieplną, powinniśmy pamiętać, że największym zmianom jest w jej wypadku poddawana struktura krystaliczna danego materiału. Odkształcenia są uzyskiwane dlatego, że na metal oddziałuje się z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Konkretnym przykładem może być w tym kontekście wytapianie stali, jako metalu najlepiej sprawdzającego się w odniesieniu do takiej obróbki z uwagi na swoje właściwości chemiczne i fizyczne. Gdy mamy do czynienia z tego rodzaju oddziaływaniem na metale, modyfikowane mogą być nie tylko ich właściwości fizyczne i chemiczne, ale również tak zwane właściwości wytrzymałościowe. W trakcie obróbki skrawaniem popularnym rozwiązaniem jest nakrzemowanie stali, dzięki czemu staje się ona odporna na działanie kwasów. Jeśli zależy nam na poprawieniu jej właściwości ślizgowych, dobrym pomysłem może być jej nasiarczanie. Dopiero metale tak przygotowane można poddawać obróbce skrawaniem, a także każdej innej obróbce CNC.

Obróbka plastyczna jest tym jej typem, w którym dąży się do odkształcenia plastycznego obrabianego elementu po to, aby zmienić jego kształt, właściwości chemiczne oraz możliwości fizyczne. Najczęściej mamy w tym kontekście do czynienia z odkształcaniem plastycznym elementu, który jest właśnie obrabiany. Możemy mówić między innymi o kłuciu, toczeniu, ciągnieniu i gięciu.

Obróbka skrawaniem to z kolei rozwiązanie zakładające, że na metal będzie się działać narzędziami skrawającymi po to, aby dokonać jego zmian. To szczególny rodzaj tak zwanej obróbki ubytkowej, w czasie której narzędzia skrawające stopniowo oddziałują na metal. Właśnie tu najczęściej zastosowanie znajdują te rozwiązania, które bazują na komputerowym numerycznym sterowaniem maszynami. Obrabiarki sterowane numerycznie to zresztą rozwiązania, o których bez cienia przesady można mówić, że zrewolucjonizowały obróbkę metali.

Obróbka CNC może skrawać metale na przynajmniej kilka sposobów, jednym z najpopularniejszych jest przy tym ich toczenie. Przedmiot, który ulega przetworzeniu znajduje się nieustannie w ruchu wirowym, podczas gdy narzędzie skrawające wykonuje ruchy wirowe. Mówiąc o rodzajach obróbki skrawaniem możemy wspomnieć także o szlifowaniu znanym też jako obróbka ścierna. Szlifowanie zakłada, że nadany zostanie zamawiany kształt, bo dojdzie do ścierania warstwy obrabianego materiału aż do momentu, w którym uzyskamy spodziewany rezultat. Metoda ta jest wykorzystywana także wtedy, gdy chcemy nadać materiałowi odpowiedniej gładkości, już po jego wstępnym obrobieniu z wykorzystaniem innych technik.

https://www.janus.com.pl/

Zobacz

I w tym roku zaczyna się walka o jeden z tych kredytów, które w minionych latach cieszyły się szczególną popularnością wśród przedsiębiorców. To jeden z największych przebojów wśród tych instrumentów, których zdanie polega na finansowanie firm. Trudno nie zauważyć tego, że żadne inne działanie nie rozpalało wyobraźni tak mocno, jak „kredyt technologiczny”...

​ Powłoka ceramiczna chroni lakier auta przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Jej trwałość zależy jednak od warunków eksploatacji. Czym więc jest i co daje w praktyce to zabezpieczenie karoserii? Czemu jej nałożenie może kosztować nawet aż 3000 zł? Powłoka ceramiczna - jak to działa? Powłoki ceramiczne, nałożone zewnętrznie na lakier sprawiają, że zostaje on...

Gdy kupujemy nowy telefon, w pakiecie przeważnie znajduje się nie tylko ładowarka, ale również kabel USB. W zdecydowanej większości przypadków są to produkty oryginalne, przygotowane przez producenta telefonu komórkowego. Każdy z nas doskonale zdaje sobie jednak sprawę z tego, że przewody mają to do siebie, że stosunkowo szybko się zużywają zwłaszcza, jeśli mamy tendencję...