loader

Przeglądowa historia zespołu The Beatles

Historia najsłynniejszych synów Liverpoolu, The Beatles, jest całkiem niezła. Od ich pierwszych spotkań, tras koncertowych po świecie i późniejszego rozpadu; czytaj dalej, aby zagłębić się w krótką relację o najsłynniejszym zespole na świecie.

Wczesna historia i rezydencja w Hamburgu

Niewiele wiedzieliśmy o tym, że muzyczny świat zaraz się odwróci, gdy 15-letni Paul McCartney poznał 16-letniego Johna Lennona w 1957 roku. Lennon, w swoim zespole skiffle'owym The Quarrymen, zaprosił McCartney'a do zespołu na gitarze rytmicznej, a później zaprosił George'a Harrisona i oryginalnego basistę Stuarta Sutcliffe'a.

Po serii koncertów w Liverpoolu, pierwszy menadżer The Beatles, Allan Williams (pierwotny właściciel lokalnego lokalu The Jacaranda) zaaranżował dla zespołu rezydencję w Hamburgu, gdzie do zespołu dołączył oryginalny perkusista Beatlesów, Pete Best. W 1961 roku Sutcliffe opuścił zespół, a na basie zastąpił go McCartney. W następstwie krytyki, Best zostałby zastąpiony przez młodego Ringo Starra rok później.

Popularność Wielkiej Brytanii i pierwszy singiel

Kiedy The Beatles wrócili do Wielkiej Brytanii w 1961 roku po kilku występach w Hamburgu, znaleźli się na czele stale rozwijającej się sceny Merseybeat. Po serii koncertów w The Cavern Club, zostali zauważeni przez Briana Epsteina, który później, w 1962 roku, został oficjalnym menedżerem zespołu. Początkowo odrzucony przez Decca Records, Epstein podpisał kontrakt z wytwórnią Parlophone firmy EMI, a w czerwcu rozpoczął pierwszą sesję nagraniową w Abbey Road Studios.

W październiku tego samego roku, pierwszy singiel The Beatles "Love Me Do" osiągnął szczyt na 17 miejscu na wykresie Record Retailer. Zespół powróciłby do Hamburga na piątą i ostatnią rezydencję, zanim wróciłby do domu z nowym wyglądem i obietnicą, że będzie bardziej poważnie traktował swoją muzykę. Byli poważni, ponieważ w ciągu ośmiu lat wydaliby 12 studyjnych płyt LP.

Zobacz także: Tekst piosenki The Beatles "Love Me Do"

Beatlemania

W 1963 roku, ostro ubrani Beatlesi nagraliby swój pierwszy LP Please Please Me, ryczący sukces w Wielkiej Brytanii, osiągając pierwsze miejsce na listach przebojów. Następnie odbyły się obszerne europejskie trasy koncertowe, podczas których tysiące fanów wypełniło ulice poza lokalami w nocy. Reakcja na zespół została nazwana Beatlemanią. W 1964 roku miała miejsce "British Invasion", a The Beatles po raz pierwszy uderzyli w USA. Ed Sullivan Show gościł ich pierwszy występ w telewizji amerykańskiej, który był punktem orientacyjnym dla zespołu i był oglądany przez około 73 miliony widzów w Stanach.

Szybki sukces Beatlesów i rosnąca baza fanów w Ameryce sprawiły, że utrzymali oni pięć pierwszych miejsc w Billboard Top 100, który do dziś jest rekordem. Wśród tras koncertowych, The Beatles znaleźli czas na nagranie z A Hard Day's Night i Beatles For Sale wydanymi w drugiej połowie 1964 roku.

The Beatles odniosą trwały sukces w Ameryce, gdzie 15 sierpnia 1965 roku po raz pierwszy na stadionach odbędą się koncerty z muzyką na żywo, w tym występ na Shea Stadium w rekordowym na świecie tłumie 55.600 osób. Po czterech latach ciągłego nagrywania, tras koncertowych i ponad 1400 występów na żywo, zespół zaczął wreszcie zbierać swoje żniwo w Candlestick Park w San Francisco w sierpniu 1966 roku.

Lata studyjne

Nie mając w planach dalszych występów, The Beatles przenieśli się do studia z bardziej eksperymentalnym podejściem do swojej muzyki. Od końca lat 1966-1970 The Beatles nagrywali i wydawali kolejne sześć studyjnych płyt, zaczynając od Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. Po śmierci Briana Epsteina, pęknięcia w jedności zespołu zaczęły się pojawiać i sesje nagraniowe stały się trudne, a członkowie od czasu do czasu odchodzili i wracali.

Mimo to, The Beatles nadal zdołali zająć czołowe miejsce z czterema z sześciu swoich wydawnictw w tym okresie, osiągając szczytowy poziom 1 w Wielkiej Brytanii i pięć osiągając poziom 1 w USA.

Napięcia nadal były widoczne, a ich ostateczne wyniki miały być widoczne na dachach Apple Corps na Savile Row, w styczniu 1969 roku. Pod koniec roku, tuż przed ostatecznym rozpadem The Beatles w 1970 roku, ukazał się album Abbey Road, numer 1 na świecie.

Po rozpadzie The Beatles, 8 maja 1970 roku ukazał się ich finałowy album LP Let It Be, uznawany obecnie za przejmujący finał dla grupy, która wstrząsnęła światem.

Zobacz

Współczesna technologia wychodzi naprzeciw aktywnym melomanom. Słuchawki pływackie cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a ich oferta stale się powiększa. Jak wybrać z różnorodnego wachlarza dostępnego na rynku? Kilka atrybutów jest szczególnie istotnych. Wodoodporność – klucz do wszystkiego Wodoszczelność to bezapelacyjnie najważniejszy parametr...

Słuchawki douszne bezprzewodowe stały się bardzo popularne. Spowodowane jest, to nowym typem telefonów, które z łatwością pozwalają na przenośne odtwarzanie muzyki. W związku, z czym łatwo można zauważyć, jak wiele osób korzysta z tego typu gadżetów. Dostrzec można spacerujących, rowerzystów, czy ludzi przebywających w przestrzeni publicznej, którzy np. przemieszczają się...

Trudno nie zgodzić się z tym, że czas, w którym żyjemy możemy bez większej przesady określać mianem doby tabletów i smartfonów. Bezprzewodowa transmisja danych jest w związku z tym nie tylko coraz szybsza, ale i coraz łatwiejsza, a tym samym, staje się dla nas bardzo ważna. O prawdziwym „boomie” można, w związku z tym, mówić w kontekście głośników...