loader

Klucz dynamometryczny zegarowy

Pracując w warsztacie czy też w domu, zazwyczaj dokręcamy śruby polegając tylko i wyłącznie na swoim wyczuciu oraz oczywiście doświadczeniu. Często w efekcie tego zdarza się, że są one przykręcone za mocno, co objawia się przegięciem śruby i jej uszkodzeniem. By ustrzec się przed takimi błędami, warto zainwestować w klucz dynamometryczny.

Czym jest klucz dynamometryczny?

Klucz ten jest narzędziem, które wykorzystuje się do dokręcania oraz odkręcania połączeń śrubowych, z wykorzystaniem ściśle określonej siły, zwanej momentem. Dzięki kluczowi dynamometrycznemu, jesteśmy w stanie wybrać oraz dostosować moment. Śruby są wówczas dokręcane zgodnie ze specyfikacją, którą na produkcie zamieszcza producent. Takie klucze poleca się najbardziej tam, gdzie śruby są łączone przy pomocy części stalowych bądź też aluminiowych i gdzie potrzebna jest wysoka precyzja. Tak jest chociażby podczas napraw głowicy silnika.

Klucz zegarowy czy typu klik?

W przypadku kluczy dynamometrycznych zegarowych, wartość momentu siły jest wyrażana zazwyczaj poprzez miernik zegarowy. Jeśli moment zostaje osiągnięty, wówczas należy przestać używać siły na klucz. Takie klucze zegarowe są dość łatwe w użyciu i przede wszystkim szybkie, ale niezbyt dokładne. W tym przewyższają je klucze na klik, które mają skalę ustawianą w uchwycie. Gdy siła momentu jest osiągnięta, wówczas klucz daje sygnał dotykowy oraz dźwiękowy. Klucze dynamometryczne MATADOR mają elementy pomiarowe wykonane z wysokiej jakości stali sprężynowej i są obciążane one tylko w trakcie dokręcania. Dlatego też taki klucz po użyciu nie musi być resetowany i nadaje się od razu do wykonywania dalszych prac.

Ze świadectwem wzorcowania czy bez?

Zgodnie z DIN EN ISO 6789 klucze tego tymi są urządzeniami pomiarowymi, które w certyfikowanych firmach powinny podlegać kontroli. Świadectwo wzorcowania potwierdza, jaka jest dopuszczalna tolerancja, jaką może osiągnąć klucz dynamometryczny, gdy jest obciążany 5000 razy w najróżniejszych kierunkach i przy użyciu maksymalnej wartości. W zależności od tego z jakim kluczem dynamometrycznym mamy do czynienia, DIN EN ISO 6789 wymaga maks. tolerancji ±6% do ±4%. Po roku użytkowania lub 5000 zmianach obciążenia, należy wykonać rekalibrację klucza.

Jaki uchwyt?

Moment siły jest wykonywany poprzez napęd kwadratowy, który używa się w standardowych gniazdach lub poprzez uchwyt kwadratowy dla narzędzi wymienialnych. Gdy używa się narzędzia należy wziąć pod uwagę, że długość takiego narzędzia wtykowego odnosi się bezpośrednio do ustawionego pomiaru głębokości. W innym wypadku wyświetlone wartości oraz te które są ustawiane, trzeba dostosować z powodu występujących różnic długości.

Z zapisem danych?

Cyfrowe klucze dynamometryczne mają możliwość mierzenia momentu siły, za pośrednictwem miernika naprężenia, który jest przymocowany do pręta obrotowego. Przetwornik przekształca otrzymany sygnał w jednostkę mocy, a wartość jest ukazywana poprzez wyświetlacz cyfrowy. Na takim kluczu można ustawić różne granice, a cykle pomiarowe zapisać w pamięci wewnętrznej. Interfejs pozwala natomiast na podłączenie pamięci do komputera i odczytanie danych. Takie klucze są powszechne  w dokumentacji danych dot. produkcji.

Zobacz

Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego ochrona lakieru samochodu jest tak istotna. Twoje auto jest inwestycją, którą warto chronić przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych, zanieczyszczeń drogowych i promieniowania UV. Wosk naturalny do samochodu może stanowić doskonałe rozwiązanie, by zapewnić trwałą ochronę i piękny wygląd pojazdu. Dlaczego warto postawić na wosk...

Kompaktowe systemy stereo, zwane też wieżami hi-fi, są bardzo popularne. Jednostka centralna w takim zestawie zawiera wzmacniacz, który zasila dwa głośniki. Tego typu system audio może odtwarzać płyty CD, a także pliki MP3 pobrane z przenośnych pamięci flash. Jakie inne funkcje są w stanie zaoferować wieże hi-fi? W naszym rankingu znalazły się różnorodne modele, które...

​Twój smartfon, smartwatch oraz słuchawki nie mają z Tobą lekko? Nie dajesz im chwili wytchnienia, korzystasz ze wszystkich funkcji i możliwości? Nie masz czasu na długie ładowanie? Szybkie ładowarki bezprzewodowe Samsung mogą być wyjściem z sytuacji! Ładuj wygodnie jak chcesz i kiedy chcesz! Często sięgasz do smartfona by sprawdzić powiadomienia, przejrzeć media...