loader

Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020 odbędą się w lipcu 2021 r. z powodu koronaawirusa

Prawie wszystkie duże imprezy sportowe zostały odwołane lub przełożone z powodu pandemii koronaawirusa. Igrzyska Olimpijskie, pierwotnie zaplanowane na to lato w Tokio, również zostały przełożone. Teraz jednak zostały one oficjalnie przełożone, a właśnie ogłoszono nowe terminy.

Igrzyska Olimpijskie rozpoczną się 23 lipca 2021 roku i potrwają do 8 sierpnia. Pierwotnie igrzyska miały się odbyć 24 lipca do 9 sierpnia 2020 roku.

W rezultacie Igrzyska Paraolimpijskie również zmieniły daty. Będą one teraz trwały od 24 sierpnia do 5 września 2021 roku.

"To fantastyczna wiadomość, że mogliśmy tak szybko znaleźć nowe daty Igrzysk w Tokio 2020", powiedział Andrew Parsons, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. "Nowe terminy dają sportowcom pewność, uspokajają zainteresowane strony i są niecierpliwe dla całego świata".

Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie odbędą się teraz w tym samym roku, w ciągu kilku tygodni od siebie.

"Kiedy w przyszłym roku w Tokio odbędą się Igrzyska Paraolimpijskie, będą one wyjątkowym pokazem jednoczącej się ludzkości, globalnym świętem ludzkiej odporności i sensacyjną wizytówką sportu" - powiedział Parsons.

Thomas Bach, przewodniczący MKOl uważa, że Igrzyska Olimpijskie stanowią teraz "światełko na końcu tego tunelu".

"Jestem przekonany, że dzięki temu ogłoszeniu, współpracując z Komitetem Organizacyjnym Tokio 2020, Tokijskim Rządem Metropolitalnym, rządem Japonii i wszystkimi naszymi interesariuszami, możemy sprostać temu bezprecedensowemu wyzwaniu", powiedział.

Kancelaria japońskiego premiera Shinzo Abe'a pierwotnie podała 24 marca na Twitterze, że po rozmowach z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, w 2021 r. odbędzie się Olimpiada w Tokio.

"Po rozmowach telefonicznych z prezydentem MKOl Bachem, premier Abe rozmawiał z prasą i wyjaśnił, że obie strony zgodziły się, że Igrzyska Olimpijskie w Tokio nie zostaną odwołane, a igrzyska odbędą się do lata 2021 roku", powiedział tweet.

W oświadczeniu przesłanym 24 marca, Międzynarodowy Komitet Olimpijski wspomniał, że igrzyska zostaną przesunięte na datę po 2020 r., aby chronić zdrowie sportowców i wszystkich osób zaangażowanych w olimpiadę. To wydarzenie sportowe będzie nadal nazywane Igrzyskami Olimpijskimi i Paraolimpijskimi Tokio 2020.

"Przywódcy zgodzili się, że Igrzyska Olimpijskie w Tokio mogą stać się dla świata latarnią nadziei w tych niespokojnych czasach i że olimpijski płomień może stać się światłem na końcu tunelu, w którym obecnie znajduje się świat", powiedział komitet w oświadczeniu. "Dlatego uzgodniono, że olimpijski płomień pozostanie w Japonii."

Podczas gdy Igrzyska Olimpijskie były odwoływane w przeszłości, z powodu I i II wojny światowej, nigdy nie zostały przełożone na inny rok.

Oficjalne ogłoszenie 24 marca nastąpiło po doniesieniu w poniedziałek, że członek MKOl, Dick Pound, powiedział USA Today, że igrzyska zostaną przełożone.

"Na podstawie informacji MKOl zdecydowano o przełożeniu", powiedział Pound USA Today. "Parametry na przyszłość nie zostały ustalone, ale Igrzyska nie rozpoczną się 24 lipca, tyle mi wiadomo." Szczegóły nie zostały jeszcze dopracowane, donosiła gazeta.

Na pytanie, czy funt mówił oficjalnie dla MKOl, organizacja odpowiedziała tylko, że "Jest to prawo każdego członka MKOl do interpretacji decyzji MKOl EB, która została ogłoszona wczoraj". W ogłoszeniu tym stwierdzono, że komisja będzie badać różne scenariusze dotyczące przyszłości Igrzysk 2020. Powiedział, że grupa sfinalizuje dyskusje w ciągu czterech tygodni, a odwołanie "nie znalazło się w porządku dziennym".

Reuters poinformował, że przewodniczący Japońskiego Komitetu Olimpijskiego Yasuhiro Yamashita powiedział, że rozważa przesunięcie terminu, co odzwierciedla ostatnie uwagi japońskiego premiera Shinzo Abe'a. Prezydent USA Donald Trump podał na Twitterze, że poprze każdą decyzję, którą podejmie Abe: "Będziemy kierować się życzeniami japońskiego premiera Abe'a."

Liczne drużyny już wcześniej oświadczyły, że nie będą rywalizować, jeśli Igrzyska Olimpijskie w 2020 r. odbędą się zgodnie z planem. Amerykański Komitet Olimpijski i Paraolimpijski wezwał MKOl do przełożenia Igrzysk w Tokio, powołując się na wyniki ankiety wysłanej do 4.000 olimpijczyków i paraolimpijczyków.

"Żałujemy, że nie ma rezultatu, który mógłby rozwiązać wszystkie problemy, z którymi się borykamy", powiedziała przewodnicząca USOPC Susanne Lyons i dyrektor generalny USOPC Sarah Hirshland we wspólnym oświadczeniu. Nawet jeśli globalne warunki zdrowotne miałyby się zmienić do późnego lata, grupa stwierdziła, że "ogromne zakłócenia w środowisku treningowym, kontroli dopingu i procesu kwalifikacji nie mogą być pokonane w zadowalający sposób. W tym celu, jest to bardziej jasne niż kiedykolwiek, że droga do odroczenia jest najbardziej obiecująca."

Kanadyjski Komitet Olimpijski i Kanadyjski Komitet Paraolimpijski ogłosiły, że ich drużyny nie pojadą do Tokio i wezwały do przełożenia zawodów na rok. Zarząd australijskiego komitetu olimpijskiego jednogłośnie zgodził się również nie wysyłać zespołu i zachęcał sportowców do przygotowania się do letniej imprezy w 2021 roku.

USA Swimming, krajowy organ zarządzający zawodami pływackimi, wysłał list do amerykańskiego Komitetu Olimpijskiego i Paraolimpijskiego, w którym wezwał grupę do przełożenia Letnich Igrzysk na rok 2021.

Wirus zbliżył się do olimpiady 19 marca, kiedy to ogłoszono, że 82-letni Yoshiro Mori, szef olimpiady w Tokio 2020, uczestniczył w spotkaniu 10 marca z Kozo Tashimą, zastępcą szefa Japońskiego Komitetu Olimpijskiego, który później uzyskał wynik pozytywny na obecność wirusa koronaawirusowego. Mori nie ma żadnych objawów i nie został przebadany. Mężczyźni usiedli w odległości około 10 metrów (około 32 stóp) od siebie.

Olimpiada jest ogromna, zarówno pod względem liczby zaangażowanych osób, jak i wydanych miliardów dolarów. Ponad 11.000 sportowców z 206 krajów miało nadzieję wziąć udział w 339 wydarzeniach. Wiele tysięcy z nich planowało wziąć udział w jakiejś części igrzysk, od sprzedawców żywności i pamiątek, przez pracowników hoteli, po trenerów i trenerów. NBC zamierzało transmitować mecze w USA, oferując nawet dedykowany pakiet do streamingów olimpijskich dla tych, którzy chcą oglądać jak najwięcej, bez reklam. A o czym świadczy fakt, że bilety wyprzedane w lipcu zeszłego roku, kolejne tysiące osób planowało oglądać wydarzenia, zarówno podróżując z całego miasta, jak i z całej planety.

Igrzyska Letnie w 1916 r. zostały odwołane z powodu I wojny światowej. (Japonia też była wtedy krajem dotkniętym wojną - Igrzyska w 1940 r. zostały zorganizowane dla Tokio i Sapporo). Inne gry zostały dotknięte bojkotem. Natomiast w 2016 roku Igrzyska Olimpijskie w brazylijskim Rio de Janeiro odbyły się zgodnie z planem, mimo ostrzeżeń naukowców o wirusie Zika.

Kolejne Igrzyska Olimpijskie po Tokio to Zimowe Igrzyska w Pekinie w 2022 roku, następnie Letnie Igrzyska Paryskie w 2024 roku, a następnie Zimowe Igrzyska w Mediolanie i Cortinie we Włoszech w 2026 roku.

Zobacz

Wielu uważa, że wiosna to czas nowej miłości i najlepszy moment na zakochanie się. My jednak uważamy, że ta pora roku to także dobry czas dla wieloletnich par, które są gotowe na kolejny krok w swoim związku, czyli zaręczyny. Poniższy post zainspiruje Cię do zaproponowania ukochanej osobie wiosny. Piknik w otoczeniu przyrody Zaręczyny podczas pikniku sprawią, że Twoja...

Carrefour będzie otwierał kolejne sklepy pod marką Supeco. Jest to połączenie sprzedaży hurtowej i detalicznej. Choć koncept powstał po raz pierwszy w 2016 roku, to szybko się rozwija. Carrefour będzie otwierał kolejne sklepy marki Supeco. To może być sygnał do większej ekspansji marki. Zastąpią one sklepy Carrefour, które zwykle były otwarte wcześniej. Co to jest...

Sprzęty AGD to coś, bez czego trudno nam się tak naprawdę obecnie obyć. Raczej nie wyobrażamy sobie już życia bez lodówki czy też wygodnej zmywarki, która doprowadza naczynia do czystości za nas. Takie urządzenia jednak nie są tanie i często pojawia się w naszej głowie myśl, aby sfinansować ich zakup za pomocą rat. Jest to oczywiście możliwe w naprawdę wielu sklepach...