loader

Najlepsze filmy wojenne na Netfliksie dają przenikliwe spojrzenie na człowieczeństwo

Od biografii, przez satyry, po poruszające thrillery.

Od początku istnienia Hollywood wojna była częstym tematem w amerykańskim kinie. (Zobaczcie pierwszego zdobywcę Oscara za najlepszy film.) Począwszy od idealnej formy patriotycznej propagandy w postaci wojennych epopei i przedmaturalnych kampanii reklamowych, wojna w filmie stała się gatunkiem samym w sobie. W tych tragicznych, moralnie ograniczonych klimatach, fabuły napędzane są w szybkim tempie przez sekwencje akcji o wysoką stawkę i zmagania psychologiczne. Nie licząc jednoosobowych epickich popcornowych epopei w stylu Marka Wahlberga, to już zupełnie inna historia.

Poza amerykańską fascynacją heroizmem i poświęceniem żołnierzy, gatunek filmów wojennych zaczął przyglądać się głębszym etycznym komplikacjom wojny jako takiej. Podczas gdy wiele filmów skupia się na gloryfikacji i romantyzacji, twórcy wykorzystują subiektywność medium jako głębszy, uczłowieczony punkt widzenia na prawdziwe okrucieństwa czasu wojny. Dzięki tym historiom możemy spróbować zbliżyć się do machinacji, która często wydaje się tak odległa emocjonalnie.

Jeśli szukasz miejsca, w którym mógłbyś obejrzeć najlepsze filmy wojenne XXI wieku, nie mogłeś trafić lepiej niż na Netflix. Od pełnych akcji rekonstrukcji, po poruszające dramaty historyczne, pełne komentarzy farsy, a nawet filmy Spike'a Lee - oto najlepsze filmy wojenne, które można obejrzeć na platformie.

Więcej o produkcjach Netflix znajdziesz na https://spokeo.pl/netflix

wojna

Da 5 Bloods

Choć "Da 5 Bloods" Spike'a Lee nie zdobył w tym sezonie nagród uznania, na jakie zasługiwał, można założyć, że nie zostanie szybko zapomniany. Łamiący serce portret grupy zjednoczonych weteranów wojny w Wietnamie jest jednym z jego najlepszych dzieł, a przy tym będzie stanowił charakterystyczny pokaz talentu zmarłego Chadwicka Bosemana.

Król

Ponad dwa lata po tym, jak "Król" trafił na Netflix, wciąż zastanawiamy się, jak to możliwe, że nie był to większy hit. Timmy Chalamet! Robert Pattinson! Pojedynek na drodze przez historię opartą na sztukach z "Henriad" Szekspira. Cięcie miski Chalameta najwyraźniej nie było wystarczająco mocne, aby przeciąć kulturę.

Ekstrakcja

OK, Ekstrakcja nie jest filmem wojennym, dokładnie. Ale ta lista potrzebuje jednego z tych romansów o najemnikach, którzy nie chcą nic stracić. (C'mon, te spopularyzowane przez Marka Wahlberga. Wiecie o czym mówimy.) Ten podgatunek nie może być bardziej wielki, głupi i zabawny niż w Ekstrakcji.

Oblężenie Jadotville

Na podstawie książki Declana Powersa, Oblężenie Jadotville: The Irish Army's Forgotten Battle, ten dramat wojenny opowiada historię jednostki Armii Irlandzkiej w misji pokojowej ONZ w Kongo w 1961 roku. Wyreżyserowany przez Richiego Smytha film zdobył uznanie na irlandzkich festiwalach.

Defiance

Oparty na prawdziwej historii film Defiance opowiada historię trzech braci Bielskich, których grają Daniel Craig, Liev Schreiber i Jamie Bells. Jako rodzina polskich Żydów w czasie II wojny światowej, bracia uciekają do lasu, w którym bawili się w dzieciństwie, wyznaczając to miejsce jako nowe pole bitwy i buntu przeciwko nazistom. Wkrótce Bielscy spotykają towarzystwo innych strażników, którzy tworzą wyjątkowo zjednoczoną koalicję.

Beasts of No Nation

Młody chłopiec o imieniu Agu zostaje zmuszony do dołączenia do zespołu sił rebelianckich, aby walczyć w krwawej wojnie domowej, która rozdarła jego nienazwany kraj Afryki Zachodniej. Idris Elba wciela się w rolę charyzmatycznego przywódcy rebeliantów, znanego tylko jako Komendant, który prowadzi Agu i jego kolegów żołnierzy w dół ciemnej i brutalnej ścieżki.

Najpierw zabili mojego ojca

Angelina Jolie wyreżyserowała ten dramat, oparty na prawdziwej historii dzieciństwa kambodżańskiej działaczki na rzecz praw człowieka Loung Ung, która żyła pod rządami Czerwonych Khmerów w latach 70-tych, podczas których jej rodzina została zmuszona przez komunistyczny reżim do obozu pracy.

Król wyjęty spod prawa

Chris Pine gra Roberta the Bruce, koronowanego króla Szkocji, który zostaje wygnany ze swojego kraju i zbiera grupę kolegów banitów, którzy pomagają mu w wysiłkach na rzecz odzyskania tronu.

Pianista

Dramat Romana Polańskiego z czasów II wojny światowej był częściowo inspirowany jego własnymi doświadczeniami związanymi z poszukiwaniem schronienia w kontrolowanej przez nazistów Polsce. Adrien Brody gra pianistę radiowego Władysława Szpilmana, który próbuje przetrwać niemiecką okupację Warszawy.

War Machine

Brad Pitt gra twardego, ale pokręconego amerykańskiego generała, który zostaje wysłany do Afganistanu, aby posprzątać wojskowy bałagan po ośmiu latach wojny. W tej mrocznej komedii wojennej, otoczony przez wyczerpanych i rozczarowanych żołnierzy, napotyka na biurokratyczne przeszkody.

Więcej do przeczytania na https://spokeo.pl/

Zobacz

"Komedia otworzyła przede mną świat", powiedziała Stone o swoich ulubionych występach komediowych wspaniałych John Candy i Steve Martin. "Chciałam zrobić teatr, myślałam, że tak właśnie zrobię. Nie byłam najznakomitszą śpiewaczką czy tancerką na świecie, więc zabawnie jest być tutaj i rozmawiać o musicalu", powiedziała Emma Stone The Hollywood Reporter podczas...

W kredytach do każdego utworu na nowym albumie ZZ Top La Futura - wymienione przed wszystkim, w rzeczywistości, z wyjątkiem tytułu i czasu trwania - są te słowa: "Wykonane przez Billy'ego F. Gibbonsa, Dusty Hill, Franka Bearda." Jeśli jesteś nawet przypadkowym fanem tego weterana teksańskiego trio, powtórzenie tych informacji może wydawać się epickim wyolbrzymieniem...

W tej erze szczytowych treści nie musimy szukać daleko, aby znaleźć coś nowego do oglądania. Nie tylko pojawia się więcej nowych filmów, niż kiedykolwiek wcześniej, ale także streaming oznacza, że możemy wybierać spośród tysięcy filmów, nie opuszczając nawet naszej kanapy. Każdej nocy można było obejrzeć coś innego, a i tak ledwo co się wgnieść w sam środek...