Klucz dynamometryczny to cieszące się bardzo dużą popularnością narzędzie znajdujące zastosowanie tak podczas dokręcania, jak i odkręcania połączeń śrubowych. Może być wykorzystywany w przypadku śrub, sprawdza się jednak równie dobrze w odniesieniu do nakrętek. Przydaje się przede wszystkim wtedy, gdy czynność, o której tu mowa, musi być wykonana z określoną siłą znaną też jako moment. Klucz dynamometryczny to rozwiązanie, dzięki któremu możliwy jest zarówno dokładny wybór, jak i dostosowanie momentu. Sprawia to, że połączenie jest przykręcane tak, jak wymaga tego specyfikacja producenta. Klucz dynamometryczny znajduje zastosowanie w wielu miejscach, w szczególny sposób jest jednak polecany tam, gdzie mamy do czynienia ze śrubami pozwalającymi na łączenie części aluminiowych oraz tych wykonanych z aluminium z tymi, które powstały z wykorzystaniem stali zwłaszcza, jeśli wymaga to wysokiej precyzji. Doskonałym przykładem może być w tym kontekście choćby głowica silnika.
Płaskie klucze dynamometryczne
Klucze płaskie są podstawowym wyposażeniem nie tylko każdego mechanika, ale także montera. Na rynku mamy do czynienia z wieloma ich rodzajami, te zaś różnią się tak konstrukcją, jak i zastosowaniem. Wybór tych najlepszych początkowo może wydawać się skomplikowany, nie jest jednak niemożliwy do opanowania.
Gdy mówimy o standardowych kluczach płaskich, przeważnie mamy na myśli te, które wykorzystuje się w odniesieniu do nakrętek i śrub z sześciokątnymi łbami. Rozmiar takich kluczy jest określany na podstawie odległości, z jaką mamy do czynienia między jego szczękami. Wartość tą można szacować na dwa sposoby. Jeśli mamy do czynienia z systemem metrycznym, rozmiar klucza podawany jest w milimetrach. Nie powinniśmy być jednak zaskoczeni także wtedy, gdy będzie on podany w calach. Oczywiście, jeśli kompletujemy wyposażenie warsztatu, może się okazać, że zakup tylko jednego takiego klucza nie jest,, niestety, wystarczający. Znacznie lepszą opcją wydaje się posiadanie po jednym egzemplarzu kluczy o najpopularniejszych rozmiarach M8, M10, M13, M15 i M17. Innym narzędziem, które bywa wykorzystywane na tyle często, że warto się w nie zaopatrzyć, jest tak zwany klucz oczkowy. Jest on wyposażony w zamkniętą końcówkę z dwunastokrotnym profilem. Gdy zestawimy go z kluczami płaskimi, z pewnością szybko dostrzeżemy, że to praca z kluczami oczkowymi jest nie tylko łatwiejsza, ale i bardziej bezpieczna. Jeśli oczko jest zamknięte, zmniejszeniu ulega ryzyko tego, że podczas wykonywania obrotu dojdzie do ześliźnięcia się klucza ze śruby, co uszkodzi jej łeb. Klucze pneumatyczne płaskie znajdziesz na https://dynamometryczne.pl/plaskie-do-klimatyzacji-c19 >>
Klucz dynamometryczny manualny z wymienianymi końcówkami
Lista kluczy dynamometrycznych nie byłaby kompletna, gdyby nie znalazły się na niej także klucze z końcówkami. Tu mamy do czynienia z kluczami bocznymi, płaskimi i otwartymi. Gdy mamy do czynienia ze standardowymi nasadkami oraz końcówkami musimy liczyć się z tym, że nie zawsze będą one gwarantować dostęp do elementu, który jest właśnie odkręcany lub dokręcany. Zestaw końcówek jest więc wyjątkowo pomocny.