loader

Co to jest rustykalny styl domu?

Domy na ranczu są niezwykle popularne w całych Stanach Zjednoczonych, więc jest duża szansa, że byłeś już w jednym z nich wcześniej. Począwszy od połowy XX wieku, większość z tych parterowych domów stoi do dziś. Czy jesteś właścicielem jednego z nich sam lub właśnie byłeś do przyjaciela, prawdopodobnie masz już wyobrażenie o niektórych cechach rancza.

Często budowane na betonowej płycie, te domy są zazwyczaj tylko jeden poziom (split-level ranch będzie miał wiele poziomów, ale dojdziemy do tego później) i posiadają otwarty plan piętra. Dla wielu właścicieli domów, łatwość posiadania wszystkiego na jednej kondygnacji i skupienie się na życiu wewnątrz na zewnątrz sprawia, że domy na ranczu są bardzo pożądane.

Ponadto, często można dość łatwo rozbudować i rozbudować dom, co czyni go popularnym wyborem dla każdego, kto ma dużo ziemi.

Historia Rancza

Domy ranczowe pochodzą z lat trzydziestych XX wieku i uważa się, że pochodzą z Kalifornii. W odróżnieniu od małych, podzielonych na segmenty pokoi rzemieślnika, tradycyjny dom na ranczu posiadał otwarty plan piętra ze szczególnym uwzględnieniem dostępności, otwartości i przestrzeni. Skupiając się na nieformalnym życiu i wewnętrznym przepływie na zewnątrz, ranczo było architektoniczną siłą w Kalifornii w latach 30-tych XX wieku, a następnie rozprzestrzeniło się na cały kraj. Właściciele domów nie szukali już formalnych jadalni i podzielonych na segmenty przestrzeni - chcieli mieć dom rodzinny, który kontrastowałby z domami, w których dorastali.

W latach 50-tych prawie 9 na 10 zbudowanych domów było ranczo, a tendencja rozchodziła się od wybrzeża do wybrzeża. Domy te, uważane za domy na przedmieściach, pojawiały się w rozwoju, gdy rodziny przenosiły się z dala od miejskiego centrum miasta, szukając więcej przestrzeni i ziemi. Domy z połowy wieku, które zaczęły powstawać w tym samym czasie, można również uznać za rodzaj rancza.

Mimo, że w połowie XX wieku dominowały domy w stylu ranczowym, w latach 70. właściciele domów po raz kolejny zostali przyciągnięci do mieszkania dwupiętrowego, a projekt stracił część swojej popularności.

Główne cechy charakterystyczne Domu rustykalnego

Ranczo można rozpoznać po jego rozległym układzie i jednopiętrowym planie piętra. Zbudowany na parterze, nie trzeba było chodzić po ganku, aby dostać się do domu (jak w bungalowie czy u rzemieślnika).

Niektóre wspólne cechy zewnętrzne to dach o niskim spadku, nawisające okapy, duże okna po wszystkich stronach domu i dołączone garaże. Chociaż nie były one powszechne, wiele z nich posiadało małe ganki frontowe, ale większość z nich posiadała ganek tylny, który pomagał w przejściu od wewnątrz na zewnątrz.

Wewnątrz często znajdowały się otwarte plany pomieszczeń mieszkalnych i jadalnych, a także przesuwane szklane drzwi prowadzące na zewnątrz. Plany w kształcie litery L również były powszechne, ale cały dom był zbudowany wokół łatwego dostępu do zewnątrz.

Chociaż można po prostu pogrupować je wszystkie razem, w rzeczywistości istnieje wiele różnych rodzajów domów na ranczu. Kilka z nich można rozpoznać, włączając w to:

  • California Ranch: Oryginalny dom w stylu Ranch-Style. Zbudowane, aby być rozległą przestrzenią, która przechodzi w środku i na zewnątrz w całej przestrzeni.
  • Ranczo podmiejskie: Jest to typ rancza, który najchętniej kojarzy ci się ze stylem architektonicznym. Znane z bokserskiego wyglądu zewnętrznego i otwartego układu wnętrza, jest to dom, który naprawdę podsumowuje przedmieścia z lat 50-tych.
  • Ranczo podzielone na poziomy: Chociaż te domy wyglądają na tradycyjne rancza, w środku mają właściwie trzy piętra. Pół klatka schodowa prowadzi zarówno na dół, jak i na górę.
  • Ranczo Storybook: Jeśli widzisz Ranczo, które jest pełne uroku i szczegółów, to prawdopodobnie jest to ranczo storybook. Domy te posiadają szczegółowe wykończenia, okna w kształcie diamentów i odsłonięte krokwie.

Interesujące fakty

Ranczo zostało zainspirowane hiszpańskimi domami kolonialnymi, które pojawiły się w południowej Kalifornii i szybko stały się nowym standardem w mieszkaniu na świeżym powietrzu.

Kiedy mężczyźni wrócili z II wojny światowej, rodziny przeniosły się na przedmieścia, gdzie społeczność była zadowolona, a domy były przystępne cenowo. Szybko udało się zbudować ranczo w stylu podmiejskim, które było dostępne dla klasy średniej, co przyczyniło się do wzrostu jego popularności w latach 50-tych.

Choć ranczo może już nie być najbardziej poszukiwanym nowym budynkiem w Ameryce, nadal są bardzo popularne i nadal są pożądanymi domami - szczególnie dla starzejącej się populacji, która ceni sobie brak schodów i dostępnego planu piętra.

Zobacz

Duże okna dachowe to nie tylko praktyczny element architektoniczny, ale również źródło naturalnego światła i wyjątkowego widoku. W Polsce, inwestycja w panoramiczne okna dachowe staje się coraz popularniejsza. Dlaczego warto zainwestować w panoramiczne okno dachowe? Nowoczesny design i przestrzeń Duże okna dachowe stanowią atrakcyjny element nowoczesnego designu...

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego krzesła biurowego? Czy wiesz, że długotrwała zła postawa może prowadzić do trwałego skrzywienia kręgosłupa? Łagodniejsze konsekwencje to bóle stawów, mięśni i gorsze samopoczucie. Warto więc zainwestować w wysokiej jakości krzesło lub fotel biurowy, który posłuży nam przez lata. Czym charakteryzuje się...

Salon często uważany jest za serce domu, w którym odbywają się rodzinne spotkania i spożywane są posiłki czy kawa. Urządzając pomieszczenie, warto wybrać styl, który będzie zarówno funkcjonalny, jak i wygodny, pasujący do tego wnętrza. Jakie są najpopularniejsze style aranżacji wnętrz w Polsce? W Polsce od dawna króluje kilka stylów dekorowania domów i mieszkań. Styl...