loader

Co to jest rustykalny styl domu?

Domy na ranczu są niezwykle popularne w całych Stanach Zjednoczonych, więc jest duża szansa, że byłeś już w jednym z nich wcześniej. Począwszy od połowy XX wieku, większość z tych parterowych domów stoi do dziś. Czy jesteś właścicielem jednego z nich sam lub właśnie byłeś do przyjaciela, prawdopodobnie masz już wyobrażenie o niektórych cechach rancza.

Często budowane na betonowej płycie, te domy są zazwyczaj tylko jeden poziom (split-level ranch będzie miał wiele poziomów, ale dojdziemy do tego później) i posiadają otwarty plan piętra. Dla wielu właścicieli domów, łatwość posiadania wszystkiego na jednej kondygnacji i skupienie się na życiu wewnątrz na zewnątrz sprawia, że domy na ranczu są bardzo pożądane.

Ponadto, często można dość łatwo rozbudować i rozbudować dom, co czyni go popularnym wyborem dla każdego, kto ma dużo ziemi.

Historia Rancza

Domy ranczowe pochodzą z lat trzydziestych XX wieku i uważa się, że pochodzą z Kalifornii. W odróżnieniu od małych, podzielonych na segmenty pokoi rzemieślnika, tradycyjny dom na ranczu posiadał otwarty plan piętra ze szczególnym uwzględnieniem dostępności, otwartości i przestrzeni. Skupiając się na nieformalnym życiu i wewnętrznym przepływie na zewnątrz, ranczo było architektoniczną siłą w Kalifornii w latach 30-tych XX wieku, a następnie rozprzestrzeniło się na cały kraj. Właściciele domów nie szukali już formalnych jadalni i podzielonych na segmenty przestrzeni - chcieli mieć dom rodzinny, który kontrastowałby z domami, w których dorastali.

W latach 50-tych prawie 9 na 10 zbudowanych domów było ranczo, a tendencja rozchodziła się od wybrzeża do wybrzeża. Domy te, uważane za domy na przedmieściach, pojawiały się w rozwoju, gdy rodziny przenosiły się z dala od miejskiego centrum miasta, szukając więcej przestrzeni i ziemi. Domy z połowy wieku, które zaczęły powstawać w tym samym czasie, można również uznać za rodzaj rancza.

Mimo, że w połowie XX wieku dominowały domy w stylu ranczowym, w latach 70. właściciele domów po raz kolejny zostali przyciągnięci do mieszkania dwupiętrowego, a projekt stracił część swojej popularności.

Główne cechy charakterystyczne Domu rustykalnego

Ranczo można rozpoznać po jego rozległym układzie i jednopiętrowym planie piętra. Zbudowany na parterze, nie trzeba było chodzić po ganku, aby dostać się do domu (jak w bungalowie czy u rzemieślnika).

Niektóre wspólne cechy zewnętrzne to dach o niskim spadku, nawisające okapy, duże okna po wszystkich stronach domu i dołączone garaże. Chociaż nie były one powszechne, wiele z nich posiadało małe ganki frontowe, ale większość z nich posiadała ganek tylny, który pomagał w przejściu od wewnątrz na zewnątrz.

Wewnątrz często znajdowały się otwarte plany pomieszczeń mieszkalnych i jadalnych, a także przesuwane szklane drzwi prowadzące na zewnątrz. Plany w kształcie litery L również były powszechne, ale cały dom był zbudowany wokół łatwego dostępu do zewnątrz.

Chociaż można po prostu pogrupować je wszystkie razem, w rzeczywistości istnieje wiele różnych rodzajów domów na ranczu. Kilka z nich można rozpoznać, włączając w to:

  • California Ranch: Oryginalny dom w stylu Ranch-Style. Zbudowane, aby być rozległą przestrzenią, która przechodzi w środku i na zewnątrz w całej przestrzeni.
  • Ranczo podmiejskie: Jest to typ rancza, który najchętniej kojarzy ci się ze stylem architektonicznym. Znane z bokserskiego wyglądu zewnętrznego i otwartego układu wnętrza, jest to dom, który naprawdę podsumowuje przedmieścia z lat 50-tych.
  • Ranczo podzielone na poziomy: Chociaż te domy wyglądają na tradycyjne rancza, w środku mają właściwie trzy piętra. Pół klatka schodowa prowadzi zarówno na dół, jak i na górę.
  • Ranczo Storybook: Jeśli widzisz Ranczo, które jest pełne uroku i szczegółów, to prawdopodobnie jest to ranczo storybook. Domy te posiadają szczegółowe wykończenia, okna w kształcie diamentów i odsłonięte krokwie.

Interesujące fakty

Ranczo zostało zainspirowane hiszpańskimi domami kolonialnymi, które pojawiły się w południowej Kalifornii i szybko stały się nowym standardem w mieszkaniu na świeżym powietrzu.

Kiedy mężczyźni wrócili z II wojny światowej, rodziny przeniosły się na przedmieścia, gdzie społeczność była zadowolona, a domy były przystępne cenowo. Szybko udało się zbudować ranczo w stylu podmiejskim, które było dostępne dla klasy średniej, co przyczyniło się do wzrostu jego popularności w latach 50-tych.

Choć ranczo może już nie być najbardziej poszukiwanym nowym budynkiem w Ameryce, nadal są bardzo popularne i nadal są pożądanymi domami - szczególnie dla starzejącej się populacji, która ceni sobie brak schodów i dostępnego planu piętra.

Zobacz

Często musimy podjąć decyzję, do kogo zadzwonić, gdy potrzebujemy wyremontować instalację wodno-kanalizacyjną, grzewczą lub gazową. Warto pamiętać, że hydraulicy mogą zajmować się nie tylko swoją specjalnością. Mogą również montować urządzenia sanitarne, kłaść płytki, czy remontować całe pomieszczenia. Nie będziesz musiał się martwić o złe wykonanie, a także...

Każdy element wystroju, niezależnie od tego czy to płytki, czy meble, jest ważny, biorąc pod uwagę efekt końcowy. Często jeden element jest w stanie popsuć całą koncepcję, dlatego tak ważne jest, aby każdy szczegół był dobrany z jak największą starannością. Tylko wtedy mamy gwarancję, że wszystkie detale będą idealnie z sobą współgrać i tworzyć jednolitą...

Szukasz idealnego rozwiązania, aby wyciskać świeże i pyszne owoce? Wyciskarka wolnoobrotowa Hurom Alpha może okazać się strzałem w dziesiątkę! Tego typu urządzenie świetnie sprawdzi się w wielu miejscach, jak chociażby w gospodarstwach domowych, w kawiarniach, w restauracjach, a także w biurach. Pomimo tego, że firma Hurom produkuje wiele modelów wyciskarek, to nie bez powodu...