loader

Czym jest lampa stroboskopowa?

Czym jest lampa stroboskopowa? Jest to narzędzie stosowane w mechanice samochodowej, przydatne i niezbędne zarówno dla sprawdzania, jak i regulowania momentu zapłonu w silnikach benzynowych.

Regulacja momentu zapłonu jest niezwykle istotna, ponieważ ten parametr jest nie tylko odpowiedzialny za osiągi silnika, a również przyczynia się do jego żywotności. Przy tym podczas regulacji należy bezwzględnie brać pod uwagę zaleceniach producenta silnika, gdyż wówczas jedynie uzyskamy z silnika pełną moc, przy jednoczesnym najmniejszym zużyciu paliwa.

Ceny lamp stroboskopowych

Najtańsze lampy błyskowe stroboskopowe kupimy już za ok. sto złotych, a im sprzęt bardziej zaawansowany, tym cena lampy odpowiednio rośnie. Biorąc za przykład – wersja podstawowa lampy stroboskopowej nie posiada wyświetlacza, a ten ma znaczący wpływ na jej obsługę i precyzyjny odczyt zadanego parametru. Poza tym na rynku są obecne również lampy służące do ustalenia momentu zapłonu w silnikach wysokoprężnych i l takie lampy stroboskopowe do diesla są najdroższe z powodu najbardziej zaawansowanej technologii.

W wypadku zaangażowania w samodzielnie naprawianie lub i tuningowanie swojego auta nie ma się jednak czym przejmować, gdyż dobrą lampę można już kupić za ok. 200 złotych. Jednakże prowadzenie warsztatu samochodowego usługowego wymaga już lampy bardziej zaawansowanej, której koszt może wynieść w granicach 500-800 złotych.

Lampa błyskowa stroboskopowa – do czego służy?

Przede wszystkim niezbędna jest wiedza o działaniu silnika samochodowego. Aby ten pracował pracował jak należy, niezbędne jest klka współpracujących ze sobą aspektów i są to: właściwa ilość paliwa, dopływ powietrza,  iskra dla zapłonu mieszanki oraz właściwe położenie tłoka w cylindrze. Producent silnika określa moment zapłonu jako wartość kąta zapłonu w stopniach w stosunku do górnego zwrotu punktu umiejscowienia tłoka w cylindrze (GZP) – ten wynosi zazwyczaj kilka stopni.

Lampa błyskowa stroboskopowa emituje światło, które pozwala w trakcie pracy silnika na precyzyjne określenie kąta wyprzedzania zapłonu. Wówczas można dokonać porównania odczytu ze skalą umieszczoną na obudowie sprzęgła wraz ze znakiem umiejscowionym na kole zamachowym.

Do znalezienia wysokiej jakości specjalistycznej lampy stroboskopowej najlepszy będzie sklep z narzędziami online.

Jonnesway AR020002 – lampa stroboskopowa z wyświetlaczem

Jest to polecana lampa dla kogoś, kto pracuje jako diagnosta samochodowy i serwisuje silniki. Zaznaczyć przy tym trzeba, że nie jest to model najtańszy, gdyż uznawana jest za towar z wyższej półki.

Metalowa obudowa lampy przypomina pistolet i jest dodatkowo estetycznie chromowana. Lampa do zasilenia potrzebuje 12 V mocy z akumulatora. Jest wyposażona w czujnik indukcyjny mierzący kąt wyprzedzania zapłonu od wartości zero do sześćdziesięciu, w obrotomierz oraz woltomierz, kontrolujący napięcie i pomiar na wszystkich podzespołach. Lampa błyskowa stroboskopowa Jonnesway AR020002 pracuje w zakresie obrotów od 200 do 999 na minutę i można nią pracować w temperaturze otoczenia do 40 stopni Celsjusza.

Lampa reguluje czas zapłonu, wykonuje pomiar wyprzedzania odśrodkowego, ale także pomiar wyprzedzania podciśnienia oraz kąta największego wzniosu krzywki.

Zobacz

Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego ochrona lakieru samochodu jest tak istotna. Twoje auto jest inwestycją, którą warto chronić przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych, zanieczyszczeń drogowych i promieniowania UV. Wosk naturalny do samochodu może stanowić doskonałe rozwiązanie, by zapewnić trwałą ochronę i piękny wygląd pojazdu. Dlaczego warto postawić na wosk...

Kompaktowe systemy stereo, zwane też wieżami hi-fi, są bardzo popularne. Jednostka centralna w takim zestawie zawiera wzmacniacz, który zasila dwa głośniki. Tego typu system audio może odtwarzać płyty CD, a także pliki MP3 pobrane z przenośnych pamięci flash. Jakie inne funkcje są w stanie zaoferować wieże hi-fi? W naszym rankingu znalazły się różnorodne modele, które...

​Twój smartfon, smartwatch oraz słuchawki nie mają z Tobą lekko? Nie dajesz im chwili wytchnienia, korzystasz ze wszystkich funkcji i możliwości? Nie masz czasu na długie ładowanie? Szybkie ładowarki bezprzewodowe Samsung mogą być wyjściem z sytuacji! Ładuj wygodnie jak chcesz i kiedy chcesz! Często sięgasz do smartfona by sprawdzić powiadomienia, przejrzeć media...