loader

Dlaczego warto wybrać drewno konstrukcyjne na budowę domu?

Jakość drewna, na jakie zdecydujesz się do stworzenia domu, w dużej mierze wpływa na trwałość konstrukcji, jej niezawodność, a także wytrzymałość na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i warunki atmosferyczne. Musisz mieć świadomość, że nie każda deska nadaje się do celów konstrukcyjnych, część materiałów traktowanych jest jako odpad. Nabywając drewno konstrukcyjne od sprawdzonych dostawców, m.in. Best Timber Polska, masz pewność, że zyskujesz certyfikowane, bezpieczne i wytrzymałe materiały drewniane.

Od czego musisz zacząć wybór drewna konstrukcyjnego?

Musisz zdecydować się na konkretny gatunek drewna, z którego powstanie Twój dom drewniany. Najczęściej inwestorzy decydują się na dostępne w atrakcyjnych cenach, posiadające bardzo dobre parametry techniczne gatunki iglaste, takie jak sosna czy świerk. Mają one w swojej strukturze naturalną żywicę, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla drewna, lepsze niż najskuteczniejsza impregnacja. Drewno jest chronione przed gniciem, pochłanianiem dużej ilości wilgoci.

Możesz zdecydować się także na drewno liściaste, ale nie dość, że jest dużo droższe, to jeszcze może sprawiać problemy podczas obróbki, ze względu na dużą ilość sęków. Materiał ten jest podatny na pękanie i odkształcenia, dlatego trzeba z nim obchodzić się bardzo delikatnie. Tylko specjalista poradzi sobie z obróbką drewna liściastego. Najczęściej wykorzystywane jest ono do produkcji detali, takich jak kołki czy kliny.

Już wiesz, jaki masz wybór gatunków drewna konstrukcyjnego. Pora poznać podstawowe parametry techniczne, na które trzeba zwrócić uwagę, aby cieszyć się ze stworzenia domu stabilnego, bezpiecznego i wytrzymałego. Przede wszystkim, do celów konstrukcyjnych nadaje się drewno o wilgotności między 16 a 18%. Takie wartości udaje się uzyskać poprzez suszenie komorowe. Drewno umieszczone w specjalnych komorach jest poddawane działaniu temperatury od 35 do 75 stopni Celsjusza. Efekty są zachwycające. Z drewna usuwane są wszystkie insekty, a w dodatku zyskuje ono zabezpieczenie przed pleśnią oraz wilgocią. Kolejnym etapem przygotowania drewna do wykorzystania w celach budowlanych jest czterostronne struganie i fazowanie krawędzi, które pozwalają nie tylko na bezproblemowe wykorzystanie materiału, ale także posiada on zabezpieczenie przed ogniem. Gładka powierzchnia, jaką uzyskuje się w procesie profesjonalnej obróbki, działa jak tafla lodu, po której ogień prześlizguje się. Dzięki temu proces spalania jest spowolniony, zwęgla się tylko warstwa powierzchniowa, a wewnętrzny rdzeń nie ulega uszkodzeniu. Większość konstrukcji udaje się w ten sposób uratować.

Ostatnim aspektem, na który musisz zwrócić uwagę, gdy decydujesz się na zakup drewna do celów konstrukcyjnych jest to, czy materiał posiada certyfikat CE. Jest on absolutnie wymagany, jeżeli chcesz zbudować dom z legalnych materiałów, właściwie przygotowanych i przechowywanych w odpowiednich warunkach. Wszystkie wymienione parametry i właściwości posiada drewno budowlane oferowane przez Best Timber Polska.

Jakie korzyści uzyskasz z właściwie przygotowanego drewna konstrukcyjnego?

Poddane suszeniu komorowemu oraz czterostronnemu struganiu i fazowaniu krawędzi, drewno konstrukcyjne nie jest podatne na proces gnicia, ponieważ do tego potrzeba bardzo dużej wilgoci, a tej nie ma w prawidłowo suszonym drewnie. Materiał, który przeznaczony jest do budowy domu drewnianego, jest starannie wyselekcjonowany, uszkodzone elementy są odrzucane na etapie selekcji, a tym samym inwestor otrzymuje wyłącznie deski, które posiadają właściwe parametry techniczne.

Używając drewna, które jest we właściwy sposób przygotowane, zbudujesz perfekcyjnie wyglądające ściany, stropy i inne elementy konstrukcji, które nie będą odkształcały się z biegiem czasu. Tym samym zyskasz stabilną, bezpieczną i atrakcyjnie wyglądającą konstrukcję, z którą nie będzie się miało żadnych, nawet najmniejszych problemów.

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na budowę domu drewnianego?

Popularność domów drewnianych z każdym rokiem wzrasta. Okazuje się, że wykorzystanie gotowych elementów konstrukcyjnych, znacząco skraca czas budowy i pozwala na wprowadzenie się do obiektu zaledwie po kilku miesiącach od rozpoczęcia prac. To skłania inwestorów do stawiania na technologie drewniane, które są tak samo wytrzymałe, a może i bardziej niż te tworzone ze standardowych materiałów budowlanych.

Domy drewniane są energooszczędne, co sprawia, że ich utrzymanie nie jest problematyczne dla mieszkańców. Nowoczesna izolacja w nich stosowana, pozwala na korzystne regulowanie temperatury. Latem w takich domach jest chłodno, a zimą ciepło. Nie trzeba ustawiać ogrzewania na maksymalną wartość, aby cieszyć się z idealnych warunków do mieszkania.

Budynki drewniane mają gładkie ściany, bez szczelin, przez które mogłoby uciekać ciepło. Nie ma tutaj mowy o mostach termicznych. W dodatku, z drewna możesz stworzyć oryginalne, pięknie wyglądające konstrukcje, które wyglądają bardzo efektownie.

Zobacz

Duże okna dachowe to nie tylko praktyczny element architektoniczny, ale również źródło naturalnego światła i wyjątkowego widoku. W Polsce, inwestycja w panoramiczne okna dachowe staje się coraz popularniejsza. Dlaczego warto zainwestować w panoramiczne okno dachowe? Nowoczesny design i przestrzeń Duże okna dachowe stanowią atrakcyjny element nowoczesnego designu...

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego krzesła biurowego? Czy wiesz, że długotrwała zła postawa może prowadzić do trwałego skrzywienia kręgosłupa? Łagodniejsze konsekwencje to bóle stawów, mięśni i gorsze samopoczucie. Warto więc zainwestować w wysokiej jakości krzesło lub fotel biurowy, który posłuży nam przez lata. Czym charakteryzuje się...

Salon często uważany jest za serce domu, w którym odbywają się rodzinne spotkania i spożywane są posiłki czy kawa. Urządzając pomieszczenie, warto wybrać styl, który będzie zarówno funkcjonalny, jak i wygodny, pasujący do tego wnętrza. Jakie są najpopularniejsze style aranżacji wnętrz w Polsce? W Polsce od dawna króluje kilka stylów dekorowania domów i mieszkań. Styl...