zdjęcie ze styl.fm
Ameryka Express to program telewizyjny w rodzaju reality show, który został wyemitowany w dwóch sezonach w TVN.
Zasady programu
Program był emitowany w dwóch sezonach. O ile w pierwszym uczestnicy program poruszali się po drogach Azji, to drugi sezon został zlokalizowany na terenie Ameryki Południowej. Producentem program była grupa TVN w koprodukcji z Eccholine. Ta jest z kolei właścicielem międzynarodowego formatu programu i praw. W samym programie udział bierze osiem par. Uczestnicy nie są dobierani przypadkowo. To gwiazdy show-biznesu, piosenkarze, piosenkarki, sportowcy i inne osoby rozpoznawalne publicznie. Uczestnicy udają się do ameryki południowej, gdzie dostają zadanie przebycia wyznaczonej trasy, mając w kieszeni jedynie jednego dolara. Wszyscy uczestnicy zostają połączeni w pary. Ta para, która najszybciej przebędzie dany odcinek, zyskuje niejako immunitet na następne zawody i nie może zostać wyeliminowana w kolejnym odcinku. Co drugi odcinek wiążę się z odpadnięciem jednej z par. Z programu odchodzi ta para, która jako ostatnia dotarła na linię mety.
Pary
Program Ameryka Express jest prowadzony przez Darię Ładochę, która zastąpiła tutaj Agnieszkę Woźniak – Starak. Ta druga zrezygnowała z prowadzenia, ze względu na kontrowersje wokół samego założenia i przebiegu programu. W sezonie odbywającym się na terenie ameryki południowej wziął udział między innymi słynny „Różal” – zawodnik MMA. Wystąpił on w parze z Bartoszem Fabińskim. Kolejną parę stanowili aktora Paweł Deląg oraz Dariusz Lipka. Grażyna Wolszczak wystąpiła w parze ze swoim synem – Filipem Sikorą. Z kolei modelka Karolina Pisarek podróżowała ze swoją przyjaciółką Martą Gajewską – Komorowską. Kolejna para to dwójka aktorów – Ernest Musiał i Małgorzata Heteryk. Z kolei słynna piosenkarka Patrycja Markowska rywalizowała razem z Żąnetą Luberą. Kolejne pary tworzyły gwiazdy „żon Hollywood” – Reggie Benjamin i Iwona Burnat, a także bracia Collinsowie – Rafał i Grzegorz.
Sukces i kontrowersje
Reality show odniósł w pewnym sensie sukces komercyjny. Każdy odcinek oglądało bowiem ponad milion widzów. Na sukces wpłynęła egzotyczna lokalizacja każdego odcinka i trudne wyzwania, jakie stały przed uczestnikami. Dodatkowo widz mógł zapoznać się ze zwyczajami i kulturą danego kraju z perspektywy mieszkańca, a nie turysty. To, co było z jednej strony najsilniejszą stroną programu, stało się jednocześnie przedmiotem krytyki i kontrowersji. Widzowie zarzucali twórcom programu, że traktuje miejscową kulturę w sposób neokolonialny. Mieszkańcy danego kraju są dla uczestników wyzwania swoistą ciekawostką, a ich zwyczaje często werbalnie lekceważone czy wyśmiewane. Efektem „neokolonialnego” myślenia nie wynikał tu jednak z założeń reality show, ale niefrasobliwości niektórych uczestników. Zarzutem, jaki kierowano wobec twórców była też mało przemyślana formuła doboru uczestników. Wydawało się, że programowi brakuje wyrazistych bohaterów, którzy mogliby stać się dla widzów punktem odniesienia. Mówiąc wprost, w programie zabrakło uczestnika, któremu oglądający mogliby z czystym sumieniem kibicować i z nim sympatyzować.