loader

Różnica między suplementami a lekami - co wybrać?

W chwili obecnej na półkach aptek dostępne są nie tylko wyroby lecznicze, ale również suplementy diety. Jakie są różnice między nimi i kiedy warto sięgnąć po które? Zapoznaj się z różnicami między lekami a suplementami diety i zatroszcz się o swoje zdrowie.

Leki a suplementy diety – czym się różnią?

Leki zawierają substancje lub ich mieszanki, które posiadają właściwości profilaktyki lub leczenia chorób. Suplementy diety natomiast są uznawane za produkty spożywcze, których zastosowanie polega na uzupełnianiu codziennej diety w składniki odżywcze, szczególnie w przypadku ewentualnych niedoborów. Różnice pomiędzy nimi pojawiają się również w procesach związanych z wprowadzaniem produktów leczniczych i suplementów do sprzedaży. Lek musi zostać zarejestrowany i dopuszczony do obrotu przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Jego jakość oraz działanie muszą być potwierdzone odpowiednią dokumentacją, która została zebrana i zweryfikowana. W odniesieniu do suplementów diety, konieczne jest jedynie powiadomienie Głównego Inspektora Sanitarnego przed wprowadzeniem produktu na rynek oraz przedstawienie wzoru opakowania. Nad jakością leków czuwają Główny Inspektorat Farmaceutyczny oraz Narodowy Instytut Leków. To oznacza, że jeśli lek z jakiegoś powodu stanie się nieskuteczny lub zawartość substancji czynnej ulegnie nawet minimalnej zmianie, cała partia leku musi zostać wycofana z obiegu. Natomiast suplementy diety podlegają kontroli ze strony Sanepidu, czyli Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Ponadto, na opakowaniach leków znajdują się szczegółowe informacje dotyczące wskazań do stosowania oraz zalecanej dawki w zależności od konkretnych objawów lub chorób. W przypadku suplementów diety, nie umieszcza się tego rodzaju zaleceń, lecz raczej sugeruje się ich stosowanie. Leki mają dwie kategorie dostępności – mogą być wydawane na receptę lub bez niej, natomiast suplementy diety zawsze są dostępne bez recepty. Jeśli chodzi o oznakowanie, wyroby lecznicze są określane jako "lek" lub "produkt leczniczy", natomiast suplementy diety muszą posiadać etykietę z napisem "suplement diety". Czytaj więcej na https://zyciefaceta.pl/sport/wepj/leki-a-suplementy-diety.html.

Leki

Suplementy jako wsparcie

Warto zrozumieć, że suplementy diety nie są produktami leczniczymi, lecz skoncentrowanymi składnikami mającymi wspomagać zapotrzebowanie organizmu na witaminy, mikroelementy, ekstrakty roślinne, kwasy tłuszczowe, aminokwasy, probiotyki czy błonnik pokarmowy. Przeznaczone są dla osób zdrowych lub tych, które chcą wspomóc terapię farmakologiczną. Nie są odpowiednikami leków. Zanim zacznie się suplementację, warto dokładnie zapoznać się ze składem konkretnego preparatu, wykonać podstawowe badania i skonsultować się z dietetykiem. Suplementy należy również nabywać wyłącznie od wiarygodnych sprzedawców, pochodzących z wiarygodnych źródeł. Dobór odpowiednich preparatów suplementacyjnych może znacząco wpłynąć na poprawę samopoczucia, pomagając w regulacji układów: pokarmowego, nerwowego czy odpornościowego, w procesie odchudzania, wpływając korzystnie na pamięć i koncentrację, a także wzmocnienie mięśni, stawów i kości. Mogą również poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.

Zrozumienie różnic między lekami a suplementami diety pozwala na właściwe ułożenie diety i dawkowania, by osiągnąć najlepsze efekty dla zdrowia i ogólnej kondycji fizycznej i psychicznej. W stanach osłabienia samopoczucia lub w przypadku zdiagnozowanych chorób, zawsze warto sięgać po leki i produkty lecznicze zgodnie z zaleceniami lekarza, by zwalczyć objawy choroby i zahamować jej rozwój. Suplementy można stosować jako dodatkowe wsparcie lub uzupełnienie po zakończonej kuracji.

Zobacz

Alergie mogą mieć charakter sezonowy, lecz niektóre z nich dają o sobie znać przez cały rok. Jednym, skutecznym sposobem, aby uniknąć powstawania reakcji uczuleniowych, jest unikanie kontaktu z alergenem. Niemniej jednak w momencie, gdy dojdzie do powstania reakcji alergicznej, można sobie pomóc na różne sposoby. Które z nich są najskuteczniejsze?...

Soczewki kontaktowe umożliwiają skorygowanie wad wzroku, a jednocześnie zapewniają komfort noszenia. Nowoczesne soczewki wysokiej jakości nie przesuszają i nie podrażniają oczu, doskonale dopasowują się do powierzchni gałki ocznej, są wytrzymałe. W zależności od tego, jak często nosimy soczewki i jaki tryb życia prowadzimy, możemy dokonać wyboru pomiędzy soczewkami...

​Torebka to ważny i funkcjonalny dodatek do kreacji ślubnych. W końcu to właśnie do torebki można schować telefon, kosmetyki, chusteczki i inne potrzebne akcesoria. Podpowiadamy, jaką torebkę wziąć ze sobą na wesele i przedstawiamy najpopularniejsze modele. Popularne rodzaje torebek na wesele Wybierając się na wesele każda kobieta chce wyglądać pięknie, modnie i...