loader

Czego dotyczy etykieta produktu?

Jednym z wielu sposobów na zdrowe odżywianie może być czytanie etykiet znajdujących się na produktach spożywczych. Muszą zostać umieszczone tam wszystkie informacje na ich temat. Te dotyczące między innymi producenta, składników, alergenów, wartości energetycznych, odżywczych i innych.

W Polsce tylko w języku polskim

Według dyrektywy Unii Europejskiej sprzed kilku lat, wszystkie produkty, które kupuje się w Polce muszą być wyposażone w etykiety w języku polskim. Wszystkie też zawarte na niej informacje muszą również być czytelne, zrozumiałe i widoczne. Poza tym nie dają się one usunąć.

Etykieta zawiera też nazwę towaru, informacje pozwalające na identyfikację producenta lub importera wraz z jego adresem. Poza tym obowiązkowy jest także szczegółowy opis skład produktu wraz z zaznaczeniem alergenów w nim się znajdujących (na przykład: soja, gluten, sezam, orzechy, mleko z laktozą, jaja). Alergeny muszą być także dodatkowo na etykiecie umieszczone wytłuszczonym drukiem.

Przepisy wymagają również umieszczenia na etykiecie daty minimalnej trwałości albo terminu przydatności do spożycia, wagi netto produktu bądź liczby sztuk w opakowaniu. Musi się tam znaleźć także numer partii produkcyjnej i kod kreskowy produktu oraz wskazówki dotyczące sposobu przechowywania towaru, który gwarantuje zachowanie smaku, wyglądu, wartości odżywczych i zdrowotnych. Na przykład: „przechowywać w suchym, chłodnym miejscu”, „chronić przed wilgocią” lub „po otwarciu przechowywać w lodówce”.

Nie tylko kalorie

Etykieta to także miejsce, gdzie klient znajdzie informacje na temat wartość energetycznej (liczba kalorii) oraz składników odżywczych towaru czyli ilośći białka, tłuszczy, węglowodanów, błonnika, witamin i innych składników mineralnych. Te dane muszą być porównane z codziennym średnim zapotrzebowaniem na nie.

Na etykiecie znajdują się również inne ważne dla zdrowia informacje. Na przykład takie, że towar nie zawiera czegoś złego, na przykład konserwantów lub z drugiej strony, jest źródłem czegoś dobrego dla zdrowia, choćby witaminy D.

Na etykietach nie wolno natomiast umieszczać informacji sugerujących, że produkt zapobiega jakimś chorobom lub leczy schorzenia. Lub też takich, które odwołują się do szybkości lub wielkości obniżenia masy ciała. Nie można, powoływać się na pozytywne opinie konkretnych lekarzy lub wskazywać, że jeżeli nie będziemy jedli czy pili tego produktu, to wpłynie to negatywnie na nasze zdrowie.

Nie wszyscy sprawdzają

Widać więc, że czasie zwiększającego się zainteresowania zdrowym stylem życia, zapoznawanie się z treścią etykiet, powinno stać się nawykiem każdego klienta. Choćby dlatego, aby uniknąć zjedzenia czegoś, co ma w sobie „milion” różnych „polepszaczy”, które przemycane są do jedzenia i na pewno nie wpływają korzystnie nasz organizm. Tymczasem - jak podaje Federacja Konsumentów – wielu tego ciągle nie robi. Jedynie od 30 do 50 procent konsumentów sprawdza, co jest na etykietach produktów spożywczych przed zakupem. A nawet, gdy to robi, to nie wszystko rozumie.

https://consultchem.pl/

Zobacz

Sprzęty AGD to coś, bez czego trudno nam się tak naprawdę obecnie obyć. Raczej nie wyobrażamy sobie już życia bez lodówki czy też wygodnej zmywarki, która doprowadza naczynia do czystości za nas. Takie urządzenia jednak nie są tanie i często pojawia się w naszej głowie myśl, aby sfinansować ich zakup za pomocą rat. Jest to oczywiście możliwe w naprawdę wielu sklepach...

Tłumaczenia techniczne posiadają swoją specyfikę, a co za tym idzie, nie wymagają jedynie dobrej znajomości angielskiego. Jeśli mają stać na wysokim poziomie, konieczna jest także specjalistyczna wiedza dotycząca konkretnego zagadnienia. Tłumaczenia o takim charakterze przeważnie są zatem wykonywane przez tych autorów, którzy mogą poszczycić się dużym doświadczeniem...

Jakie są klasyczne płytki, które posłużą przez wiele lat? Warto postawić na płytki marmuropodobne. Marmur jest bowiem materiałem bardzo eleganckim, który wielu osobom kojarzy się z czym luksusowym. Jego świetnym zamiennikiem są płytki imitujące marmur. To płytki klasyczne i eleganckie, które sprawdzą się w niejednym wnętrzu. Widoczne na nich żyłkowanie jest wyróżnikiem...