Kwas hialuronowy to substancja coraz częściej wykorzystywana w kosmetyce i medycynie estetycznej. Jak się okazuje, uchodzi on za skuteczny czynnik w walce ze starzejącą się skórą. Przed jego użyciem warto jednak zapoznać się z jego działaniem oraz przeciwskazaniami i upewnić się czy jest on aby na pewno bezpieczny dla naszego zdrowia.
Historia i występowanie
Kwas hialuronowy to węglowodór należący do grupy wielocukrów, czyli polisacharydów. Okazuje się, że jest on obecny zarówno w ludzkim ciele jak i w innych organizmach żywych. Przykładowo, znaleźć go można w w macierzy zewnątrzkomórkowej tkanek łącznych, ciałku szklistym oka i filmie łzowym, nerkach, strunach głosowych, chrząstkach i mazi stawowej. Jest on jednym z ważniejszych budulców ścian naczyń krwionośnych, a także składnikiem płynów ustrojowych. W organizmie ludzkim najwięcej kwasu hialuronowego obecne jest w skórze pod postacią hialuronianu. Liczba ta sięga nawet 50% całkowitej jego ilości w ciele człowieka. Historia kwasu hialuronowego sięga lat 30 XX wieku, kiedy to został wyizolowany po raz pierwszy przez Karla Meyera i Johna Palmersa z z ciałka szklistego oka bydlęcego.
Największe pokłady kwasu hialuronowego pod ludzką skórą obecne są w wieku młodzieńczym - to właśnie dlatego jest ona napięta, sprężysta i odpowiednio nawodniona. Wraz z wiekiem jego ilość drastycznie spada, pozostawiając ślady w postaci zmarszczek i suchej cery. Innym skutkiem jego niedoboru jest także dużo dłuższy czas jej regeneracji - spowodowane jest stopniowo traconą zdolnością do wiązania wody. Pierwsze zastosowanie w kosmetyce kwas hialuronowy znalazł już w latach 80 XX wieku jako substancja wypełniająca i poprawiająca jędrność skóry.
Dowiedz się więcej o domowym liftingu kwase, hialuronowym 3% na https://domiuroda.pl >>
Rodzaje
Istnieją trzy postacie kwasu hialuronowego - usieciowiona, częściowo usieciowiona oraz nieusieciowiona. Rodzaje te różnią się od siebie przede wszystkim gęstością oraz zdolnością wiązania wody, dlatego w zależności od typu zabiegu dobierane są one indywidualnie. Przykładowo - pierwszy z nich idealnie sprawdza się jako wypełniacz w modelowaniu owalu twarzy, natomiast ostatni świetnie nawilża suchą skórę.
Właściwości
Skład kwasu hialuronowego jest dość dobrze poznany, co uwarunkowane zostało jego coraz częstszym i powszechniejszym stosowaniem. Posiada on wiele cennych właściwości. Pierwszą, najważniejszą jest fakt jego zdolności do wiązania wody. Okazuje się, że jeden gram potrafi związać dokładnie 6 litrów płynu. Właściwość ta powoduje skuteczne nawilżenie skóry i utrzymanie jej w dobrej, nawilżonej kondycji.
Kwas hialuronowy bardzo dobrze wpływa na jędrność i sprężystość skóry, ponieważ wspiera tworzenie włókien kolagenowych. Dodatkowo, okazuje się, że odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie ciałka szklistego oka i prawidłową ruchomość stawu czy sprężystość kostki stawowej. Stosowanie kremów zawierających kwas hialuronowy pomaga również chronić skórę przed wiatrem, promieniami słonecznymi czy nagłymi wahaniami temperatur.
Zastosowania
Kwas hialuronowy jest składnikiem naturalnym, który jednocześnie nie stwarza zagrożenia skórze ludzkiej. Ta właściwość pozwala na stosowanie go w medycynie estetycznej i kosmetologii, w których wykorzystywany jest między innymi do wypełniania pomniejszych bruzd i zmarszczek, wspomnianego już modelowania owalu twarzy, ale także do wypełniania ust czy piersi.
Okazuje się, że medycyna estetyczna i kosmetologia to nie jedyne dziedziny, w których kwas ten znalazł swoje wykorzystanie - popularny jest on również w okulistyce, w której - dzięki właściwościom nawilżającym i łagodzącym - występuje jako składnik kropli do oczu. Dodatkowo, istnieje możliwość usuwania za jego pomocą zaćmy. Dzięki wspomnianym działaniom łagodzącym używany jest jako środek przy gojeniu się ran pooperacyjnych i stanów zapalnych w ginekologii. Innym ciekawym zastosowaniem tej substancji jest także możliwość leczenia nim chorób stawów oraz regeneracji strun głosowych.
Bezpieczeństwo
Zgodność kwasu z chemiczną budową komórek człowieka jest niewątpliwą zaletą, która pozwala na jego bezpieczne użycie. Nie wywołuje on podrażnień i reakcji alergicznych, jednakże pozostawiać może niewielkie skutki uboczne w postaci zaczerwienienia czy obrzęków. Warto o tym pamiętać, mimo że stan ten nie trwa zwykle dłużej niż 3 dni.
Ważną informacją jest fakt, że z właściwości kwasu hialuronowego nie powinny korzystać kobiety ciężarne, karmiące piersią, a także osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne czy nowotwory. Nie należy go również stosować podczas leczenia opryszczki czy trądziku.
Kosmetyki na bazie kwasu hialuronowego można w bezpieczny sposób wykonać w domu, a także zakupić w każdej drogerii.