loader

Obróbka skrawaniem CNC i jej charakterystyka

Obróbka CNC znana też jako obróbka metali z wykorzystaniem skrawania pozwala nie tylko na zmianę kształtów, ale także właściwości fizycznych i chemicznych metali. To obecnie przykład najpopularniejszej z metod ich obrabiania. Można ją podzielić na kilka rodzajów, mamy więc do czynienia z obróbką cieplną, mechaniczną skrawaniem, cieplno-chemiczną oraz plastyczną. Każda ma swoją specyfikę i pewne możliwości zastosowania, o których nie można mówić w odniesieniu do innych rozwiązań.

Gdy mamy do czynienia z obróbką cieplną, powinniśmy pamiętać, że największym zmianom jest w jej wypadku poddawana struktura krystaliczna danego materiału. Odkształcenia są uzyskiwane dlatego, że na metal oddziałuje się z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Konkretnym przykładem może być w tym kontekście wytapianie stali, jako metalu najlepiej sprawdzającego się w odniesieniu do takiej obróbki z uwagi na swoje właściwości chemiczne i fizyczne. Gdy mamy do czynienia z tego rodzaju oddziaływaniem na metale, modyfikowane mogą być nie tylko ich właściwości fizyczne i chemiczne, ale również tak zwane właściwości wytrzymałościowe. W trakcie obróbki skrawaniem popularnym rozwiązaniem jest nakrzemowanie stali, dzięki czemu staje się ona odporna na działanie kwasów. Jeśli zależy nam na poprawieniu jej właściwości ślizgowych, dobrym pomysłem może być jej nasiarczanie. Dopiero metale tak przygotowane można poddawać obróbce skrawaniem, a także każdej innej obróbce CNC.

Obróbka plastyczna jest tym jej typem, w którym dąży się do odkształcenia plastycznego obrabianego elementu po to, aby zmienić jego kształt, właściwości chemiczne oraz możliwości fizyczne. Najczęściej mamy w tym kontekście do czynienia z odkształcaniem plastycznym elementu, który jest właśnie obrabiany. Możemy mówić między innymi o kłuciu, toczeniu, ciągnieniu i gięciu.

Obróbka skrawaniem to z kolei rozwiązanie zakładające, że na metal będzie się działać narzędziami skrawającymi po to, aby dokonać jego zmian. To szczególny rodzaj tak zwanej obróbki ubytkowej, w czasie której narzędzia skrawające stopniowo oddziałują na metal. Właśnie tu najczęściej zastosowanie znajdują te rozwiązania, które bazują na komputerowym numerycznym sterowaniem maszynami. Obrabiarki sterowane numerycznie to zresztą rozwiązania, o których bez cienia przesady można mówić, że zrewolucjonizowały obróbkę metali.

Obróbka CNC może skrawać metale na przynajmniej kilka sposobów, jednym z najpopularniejszych jest przy tym ich toczenie. Przedmiot, który ulega przetworzeniu znajduje się nieustannie w ruchu wirowym, podczas gdy narzędzie skrawające wykonuje ruchy wirowe. Mówiąc o rodzajach obróbki skrawaniem możemy wspomnieć także o szlifowaniu znanym też jako obróbka ścierna. Szlifowanie zakłada, że nadany zostanie zamawiany kształt, bo dojdzie do ścierania warstwy obrabianego materiału aż do momentu, w którym uzyskamy spodziewany rezultat. Metoda ta jest wykorzystywana także wtedy, gdy chcemy nadać materiałowi odpowiedniej gładkości, już po jego wstępnym obrobieniu z wykorzystaniem innych technik.

https://www.janus.com.pl/

Zobacz

Usterki iPhona mogą mieć bardzo zróżnicowany charakter. W wielu przypadkach są one następstwem niewłaściwego użytkowania urządzeń. Jednakże mogą również wynikać z wad podczas procesu produkcji. Jest to jednak stosunkowo rzadka sytuacja. Najczęstsze usterki iPhone - cennik poszczególnych napraw Najczęściej występujące uszkodzenia, a także usterki iPhonów przedstawia...

In the age of digitization, it is hard to imagine not having access to the Internet. Mobile Internet is one of the main components taken into account when choosing a network with which we want to sign a contract and choose a tariff which this network has in its offer. For people who often use virtual resources, operators have prepared many interesting packages, within which they can enjoy many...

Hexweave Bags to pasywna metoda farmowania złota w World of Warcraft. Pokażę Ci jak zdobyć Hexweave Bag Recipe dla łatwego i przyjemnego farmowania złota w World of Warcraft Shadowlands. Powinieneś zrobić ten sposób na złoto z więcej niż 1 postacią, ponieważ nowy system levelowania sprawia, że jest to idealny moment na zrobienie tego. Hexweave Bag, Jak założyć Hexweave Bag...