loader

Na koncertach Drake'a wykorzystują drony jako tancerzy

Na koncercie Drake'a w Madison Square Garden we wtorek wieczorem, powietrze wypełniło się czymś więcej niż tylko rykiem 18.000 fanów.

Podczas dwugodzinnego pokazu rapera, zsynchronizowanego z jego utworami Elevate i Look Alive, wokół niego latało 88 mikro-dronów. Kręciły się one z jasnymi światłami, zmieniając kolory z czerwonego na niebieski na biały, jak rój dużych ognistych much migoczących nad raperem.

Chociaż może nie był to najbardziej przykuwający uwagę wyświetlacz - w pewnym momencie scena przekształciła się w gigantycznego iPhone'a X przewijanego przez Instagram, a potem było pływające Ferrari nad tłumem - był to prawdopodobnie najbardziej innowacyjny technologicznie wyczyn w spektaklu wypełnionym okularami. To dlatego, że w przeciwieństwie do innych pokazów dronów, ten mini-Air Force został zaprogramowany do samodzielnego lotu.

Skomplikowana choreografia była koordynowana przez zespół produkcyjny Drake'a i Verity Studios, szwajcarską firmę, która szczyci się inwestycjami Sony i Kitty Hawk, startupem latającego samochodu od założyciela Google'a Larry Page'a.

Użycie przez Drake'a skoordynowanych, autonomicznych dronów to najnowszy przykład rosnącej roli, jaką technologia odgrywa w świecie rozrywki. W szczególności, drony wzbiły się w niebo na dużych imprezach, takich jak Super Bowl czy Olimpiada. Wraz z rozwojem technologii dronów i sztucznej inteligencji, można spodziewać się, że więcej dronów będzie tańczyć wraz z Twoimi ulubionymi aktami.

Verity wykorzystywało drony do pokazów na statkach wycieczkowych i na lotnisku w Singapurze, ale trasa Drake'a była jak dotąd jego największa.

"Przy obecnej technologii, którą dysponujemy, Drake jest tak dobry, jak to tylko możliwe" - powiedział Rafaello D'Andrea, założyciel Verity Studios. "Ale możemy zrobić o wiele więcej, kreatywnie."

Way up

Verity Studios produkuje swoje własne drony, które ważą mniej niż dwie uncje, lub jak opisał to D'Andrea, "tak samo jak kromka chleba".

Drony bezzałogowe używają wewnętrznego systemu GPS zmapowanego przez ich własną jednostkę lokalizacyjną Kedge Localization Unit - pomyślcie o małym, centralnym satelicie skanującym każdy zakątek pomieszczenia i wysyłającym współrzędne do dronów.

Te małe satelity mogą komunikować się z dronami bez potrzeby korzystania z technologii Bluetooth lub Wi-Fi za pomocą Ultra-Wideband, technologii radiowej, która może szybko przesyłać dane w powietrzu, zgodnie z patentami Verity Studios.

Drony bezzałogowe emitują sygnały informujące wewnętrzny system GPS o tym, gdzie się znajdują, a następnie czujniki reagują i informują te drony o tym, dokąd mają się udać, w oparciu o choreografię. Firma powiedziała, że UWB działa lepiej niż Wi-Fi czy Bluetooth, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że będzie miał problemy z połączeniem, które są szalejące podczas takich wydarzeń jak koncerty.

Verity Studios zrobiło pokazy z Metallicą, a także Cirque du Soleil, który wydał 500 000 dolarów na produkcję, aby drony przebrały się za latające klosze.

Ponieważ cała choreografia jest zaprogramowana, nie potrzeba eksperta od dronów, aby pilotować je na koncertach, powiedział D'Andrea. Na wycieczkę Drake'a, firma dronowa po prostu ustawiła maszyny i wysłała je na miejsce. Może zarządzać dronami z daleka, jeśli coś pójdzie nie tak.

Kiedy pociągi Verity Studios pokazują załogi, to zazwyczaj z ludźmi, którzy nigdy wcześniej nie latali dronami, powiedział. Szkolenie trwa do trzech dni, a większość czasu spędza się na scenariuszach "In Case of Emergency".

Jeśli chodzi o obsługę dronów, sterownik sprowadza się do czterech przycisków: Play/Pause, Abort, Soft Stop i Arm (rodzaj przycisku rozgrzewającego). Wyglądało to na prostsze do zrozumienia niż automatyczny telefon komórkowy.

Niebo jest granicą

Z pominięciem elementów sterujących, wyzwaniem dla wewnętrznego pokazu dronów staje się wtedy, aby wyglądały one nie tylko jak światła unoszące się w pomieszczeniu. Zespoły kreatywne z Cirque du Soleil odkryły to dzięki kloszom. W klipie z 2011 roku D'Andrea pokazał dwa drony żonglujące piłką między sobą.

Mówił o wielkim potencjale kreatywności, jaki drony mogą mieć na pokazach, jak robienie twarzy w powietrzu z setek świateł.

"Wyobraź sobie, że jesteś na arenie, i możesz mieć tysiące takich rzeczy lecących nad publicznością", powiedział D'Andrea. "Naprawdę możesz pchać to, co możesz zrobić twórczo."

Powiedział, że życzyłby sobie, aby jego zespół miał więcej czasu na pracę z ekipą produkcyjną Drake'a, aby wymyślić procedury dla dronów. Zespół rapera poprosił o drony pod koniec maja, a 200 dronów zostało wysłanych i zaprogramowanych do końca czerwca, powiedział - z mniej niż 30 dniami na zrobienie wszystkiego.

Na pokazie widziałem ograniczenia, o których mówiła D'Andrea. Drony robiły fale i kręciły się nad Drake'em, ale można było zobaczyć, że było ich dużo więcej. Jeśli nie szukałeś konkretnie dronów, to trudno było odróżnić światła latające od świateł wiszących nad sceną.

Kiedy zapytałem fanów w tłumie, co sądzą o dronach, było to bardziej przemyślane niż główna atrakcja. To wstyd, ale zrozumiałe: Ich oczy były bardziej skupione na Drake'u niż na pływających nad nim światłach.

Nie jest tak, że publiczność nie przejmowała się aktami powietrznymi - z jednej strony, wszystkie oczy zwrócone były na pływające Ferrari, które pojawiło się na pierwszych stronach gazet, gdy trasa ruszyła 13 sierpnia. Te drony były najbardziej zaawansowaną technologicznie częścią koncertu Drake'a, ale również jedną z najmniej urzekających.

Podczas gdy pokazy takie jak koncert Drake'a są masowymi widowiskami, D'Andrea przewiduje, że jego drony będą mogły odegrać dużą rolę na mniejszych imprezach.

"Wyobraź sobie swój wyjątkowy moment na wesele, masz swoją ulubioną piosenkę i dostajesz choreografię stworzoną do swojej specjalnej piosenki z tymi dronami", powiedział.

Zobacz

Paul McCartney zagra "intymny" koncert na żywo na YouTube 7 września, by uczcić swoją nową płytę, Egypt Station. 76-letni legendarny muzyk zagra również piosenki ze swoich Beatlesów, Wingsów i dni solowych w tajnym miejscu w Nowym Jorku. Koncert będzie transmitowany o 17:00 PT, 20:00 ET piątek. To 1:00 rano w Wielkiej Brytanii i 11:00 w Australii w sobotę. Egypt Station...

Jeśli jesteś fanem tworzenia instrumentów muzycznych, robotów i programowalnych samochodów RC z kartonu, prawdopodobnie pokochasz Nintendo Labo. Ale nie wszyscy przekonali członków rodziny - zwłaszcza demoniczne maluchy - aby zobaczyć magię w sprytnych akcesoriach Nintendo Switch. Może Jimmy Fallon potrafi sprawić, że zobaczą światło. Gwiazda popu Ariana Grande...

Pod koniec 2019 roku Amy Winehouse wyruszy w trasę powrotną w formie hologramu. Cyfrowa rekonstrukcja piosenkarki, która zmarła w 2011 roku, wykona takie hity jak "Rehab", "Back to Black" i "Valerie." Pieniądze z trasy koncertowej trafią do Fundacji Amy Winehouse, która według Engadget pomaga młodym ludziom zmagającym się z alkoholem i narkotykami. Nie wiemy jeszcze, kiedy...